Zlatý fond > Články > Kde sa stratil záhadný „Hviezdoslavov posledný blok“?

Kde sa stratil záhadný „Hviezdoslavov posledný blok“?

Manželia Hviezdoslavovci.
Foto: JÁN ČAPLOVIČ

Na štyridsať hárkov po zosnulom Hviezdoslavovi mali slovenskí básnici každých päť rokov zapísať odkaz slovenskému národu.

Básnik Štefan Krčméry dostal od vdovy po Hviezdoslavovi tesne pred jej smrťou blok štyridsiatich zažltnutých papierov. Slúžili na prepisovanie Hviezdoslavových rukopisov. Krčméry ich nazval „Posledným blokom Hviezdoslavovým“, dal zviazať a potom na druhý list pripísal: „Tento blok dostali sme od Ilony Országhovej-Hviezdoslavovej. Je divotvorný.“

Správu Múzea slovenského poprosil, aby blok každých päť rokov dala do opatery jednému z najvýznamnejších sloven­ských básnikov. Mali vyplniť „dve protiľahlé stránky niečím, čo za najvzácnejšie uznajú v známosť uviesť celému národu“.

Každý autor mal potom rozhodnúť, kto bude v reťazi pokračovať. V časopise Živena Krčméry k zápisníku pridal tieto inštrukcie: „Prosíme pamätník na tých dvoch stránkach otvorený umiestiť v primeranej vitrínke a, keď bude celý zapísaný, ponúknuť ho na vydanie Matici slovenskej, alebo umiestiť v jej archíve.“

Prvýkrát dostal blok v roku 1932 Janko Jesenský. Kto bol ďalším prispievateľom nevedno, už v roku 1952 totiž Stanislav Šmatlák v poznámkach k výberu Hviezdoslav v kritike a spomienkach píše, že o ďalšom osude bloku už nič nemožno zistiť.

Žiadna stopa sa nenachádza ani v bohatej pozostalosti Štefana Krčméryho a Janka Jesenského v Archíve literatúry a umenia.

Zničil sa blok úplne alebo sa stal súčasťou súkromnej zbierky? Túto záhadu už zrejme nikdy nevyriešime.


25.1.2009, TOMÁŠ ULEJCopyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.