Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pavol Dobšinský: Prostonárodné slovenské povesti (Druhý zväzok) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

prostonárodné

Vlastním prostonárodné...z 20. rokov minulého storočia snádherne čistými Benkovými ilustráciami. Kniha bez ujmy prežila nájazdy všetkých detí v rodine od jej vydania, napriek tomu, že každú rozprávku sme všetci poznali nazpamat...Verím, že aj mojim vnúčatám bude víťazstvo dobra nad zlom vždy príkladom.
Knihu /všetky, nielen túto/ opatrujeme ako veľkú vzácnu múdrosť a nevyrovnajú sa jej žiadne filmy,ani hry.
 

prostonárodné

Ako dieťa som v knižnici často čítala tieto rozprávky s nádhernými Benkovými ilustráciami. Poznám všetky tri zväzky a veľmi rada by som ich vlastnila. Pátrala som viac rokov po týchto vydaniach, ale sú už len okresané rozprávočky pre naše deti čo mi nestačí. Preto vám závidím,že jednu z nich vlastníte. Odporúčam všetkým si ich prečítať.
 
Hodnoť

Prosim nepoznate niekto basnicku

o svakovi ci gazdovi, ktory si podobne ako Dobsinskeho gazda za pohostenie anjela ci pana boha prial len porozumiet zvieracej reci? Je to kratka, vemi pekna basnicka od slovenskeho autora, zhanam ju uz niekolko mesiacov. Dakujem!
 
Hodnoť

Gemerské dlhé A˝ / a˝

Dámy a páni digitalizátori!

Mohli by ste sa v textoch Povestí aspoň pokúsiť o navrátenie dlhého prehlasovaného A, ktoré je v gemerských nárečiach veľmi dôležité (spivovná slovenčina má v analogických slovách väčšinou dvojhlásku „ia“).

Napríklad názov jednej „brka˝rské“ rozprávky (zo Sirku) by mal správne znieť My tra˝ braťa˝ a uvádzam aj úryvok správneho textu (aspoň ako cítim), kde vidno rozdiel medzi krátkym a dlhým prehlasovaným A:

Viadó tot šänták, viadó toho parobšoka zes tia pustia huary ešče da˝lé, kym ho nepriviadó ku ednomu starymu zámku. Tam ho voviadó do edné vizby a uka˝zau mu edon kotel, pod kotrym i vtody ohen horeu

Dvojitá prehláska ˝ sa dá na web-stránke doložiť za krátke A/a ( A˝ / a˝ ). Niekde som čítal, že pri určitom nastavení štýlov (CSS) sa dá dosiahnuť, aby sa s predošlým A zobrazovala ako zliatok (žiaľ, howto sa mi nepodarilo odhaliť). Ale aj keby sa v prehliadači namiesto pekného zliatku zobrazila dvojica, odstránil by sa tým typografický zločin voči presnému zneniu Povestí, ako ich spísal blahej pamäti Pavel Dobšinský.
 
Hodnoť

Kompletna kniznica

Zdravim, kde by som prosim vas mohol najst cele toto dielo v jednom baliku. Rad by som si to ulozil. Ked nahodov niekedy padne internet, nebudem si moct citat ... mate to niekto ?
 


Najčítanejšie na SME