Streda, 23. január, 2019 | Meniny má Miloš

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Daniel Sinapius-Horčička st.: Neo-forum Latino-Slavonicum. Nový trh latinsko-slovenský (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Startené Latino

Prvý krát, keď som uvidel titul Neo-forum Latino-Slavonicum, tak som sa veľmi potešil, kedysi som túto knihu mal, ale som ju daroval... Okamžite ako som zistil, že je možné si túto knihu stiahnuť v elektronickej podobe, tak som tak urobil... ...moje sklamanie bolo veľké, polovica diela vlastne chýba, elektronická forma neobsahuje latinský text. Neo-forum Latino-Slavonicum, vlastne šlo presne o to aby tam tá latinčina bola. Autor sa brániť nemôže, ja ale môžem vyjadriť svoje poľutovanie nad čitateľmi, ktorí si tento titul stiahnu a budú rovnako sklamaní ako ja... Zavádzajúca reklama môže byť postihnutá zákonom, možno pre názvy kníh to neplatí. Nepátram po tom ktorá vzdelaná duša odoprela čitateľom možnosť vychutnať si túto skvostnú knihu vo svojej celej nádhere a funkčnosti... ...možno do toho ja, so svojím nižším vzdelaním nemám čo hovoriť, budem sa len cítiť ukrátený o zážitok ktorý by kniha mohla poskytnúť, ak by bola kompletná...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Oprava

Názov mal byť "Stratené Latino"... Pardón, ponáhľal som sa...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobrý deň, knižné vydanie, ktoré sme mali k dispozícii na digitalizovanie, malo na pravých stranách slovenský text, vľavo latinský, ale iba vo forme fotokópií vydania z roku 1678. Medzi dobrovoľníkmi nemáme takých, ktorí by boli schopní tento text prepísať a navyše transkribovať švabach, ktorého je tam neúrekom. Nepovažovali sme ani za nutné latinskú časť uverejňovať, lebo sme nepredpokladali, že by bol o čítanie latinského textu písaného švabachom, záujem. Aj napriek ironickým poznámkam vo vašom príspevku som ochotná vám latinskú časť vydania oskenovať a poslať (i komukoľvek, kto prejaví záujem).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Neodpustím si ešte poznámku k tým „vzdelaným dušiam a nižším-vyšším vzdelaniam“ vo vašom príspevku: Bez ohľadu na to, aké majú vzdelanie, robia všetci, ktorí pracujú ako dobrovoľníci v Zlatom fonde, obrovský kus práce pri propagovaní slovenskej literatúry a umožňujú čitateľom prístup k mnohým, často málo známym a ešte menej dostupným dielam. Ja som im za to nesmierne vďačná a nepozerám sa na ich vzdelanie, ale na prácu, ktorú za nimi vidno.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ospravedlnenie

... ak zaznela v mojej reakcii irónia, tak ma to dosť mrzí. Spomínanú knihu som si kúpil práve kvôli časti písanej švabachom a v latinčine, práve to neznáme, je lákavé... ...ešte raz sa ospravedlňujem! ...za toto sa dá už napísať iba jeden kratučký citát: "Keby som to bol vedel, tak by som sem bol nechodil..." (Gombíková vojna Pergraud Louis)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Keby ste sem neprišli, nemohla by som vám ponúknuť ten latinský text. Alebo už nemáte záujem?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Záujem je...

Mám záujem o latinský text tejto knihy. ...len nerád obťažujem, ale ďakujem vopred... ...dúfam, že sa potešia viacerí čitatelia.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME