Celoštátne (literárne) pátranie

Pomôžte nám nájsť dedičov slovenských spisovateľov

Myslíme si, že knihy by mali byť dostupné ľuďom. Preto sme s pomocou stoviek ľudí za posledných niekoľko rokov na internet preniesli tisíc najväčších diel našej literatúry.

Sú zadarmo dostupné všetkým na stiahnutie.

Teraz chceme v digitalizovaní pokračovať ďalej. Potrebujeme však vašu pomoc.Čo potrebujeme?

Pomôcť nájsť dedičov slovenských literárnych diel.

Slovenský autorský zákon umožňuje digitalizovať a na internete voľne uverejniť iba diela takých autorov, ktorí sú 70 rokov po smrti. Znamená to napríklad, že diela Timravy, ktorá zomrela v roku 1951, budeme môcť na internet preniesť až v roku 2021.

Teraz chceme pridať aj množstvo ďalších. Kto je však dedičom a teda aj držiteľom práv na Timravu, Jozefa Cígera Hronského, alebo Ľuda Ondrejova a ďalších? Nemáme to ako zistiť. A práve v tom nám môžete veľmi pomôcť.

Čo môžete urobiť?

Kontaktovať nás, ak niekoho poznáte alebo šíriť informáciu o tejto výzve.

Dobre sa pozrite >do zoznamu nahľadanejších autorov. Poznáte niekoho, kto je z jeho rodiny? Alebo poznáte niekoho, kto pozná? Napíšte mu, navštívte ho, popíšte náš problém, povedzte mu o našom projekte a ak bude mať záujem, sprostredkujte nám naňho kontakt.

Pomôcť nám však môžete aj keď nikoho takého nepoznáte. Každý predsa máme priateľov a tí majú ďalších. Stačí ak ich informujete o tejto stránke a oni môžu "zvesť" šíriť ďalej a ďalej až kým sa nedostane k človeku, ktorý nám môže práva poskytnúť.

Všetci dobre vieme ako rýchlo sa šíria klebety.

Môžem nejako pomôcť aj cez internet, sociálnu sieť alebo moju webovú stránku?

Áno

Máte viacero možností ako nám pomôcť cez internet:

Dôležité: aj keď nám ide o dobrú vec, v žiadnom prípade nechceme našou výzvou nikoho obťažovať a to isté určite nechcete ani vy. Nepíšte preto o nás nikomu, koho by to mohlo otravovať a nespamujte. Zlá reklama nie je reklama, obzvlásť keď chceme iba dobrú vec.

Môžem navrhnúť aj ďalších autorov?

Áno

Áno, zoznam, ktorý sme pripravili, nie je úplný a budeme radi ak nám pomôžete s ktorýmkoľvek významným slovenským autorom 20. storočia, aj žijúcim.

Pri žijúcich a nedávno zomrelých autoroch však predpokladáme, že ich diela sa ešte vydávajú a môžu preto prinášať aj tantiemy. Nechceli by sme preto spôsobiť zníženie predaja takýchto kníh a tak skôr predpokladáme, že by sme sa mohli dohodnúť na uverejnení skôr starších než novších diel

Čo z toho budú mať dediči a čo z toho budete mať vy?

Všetky diela v našej databáze sú a vždy ostanú bezplatne prístupné všetkým. Za ich stiahnutie nevyberáme peniaze, s digitalizáciou pomáhajú dobrovoľníci bez nároku na honorár.

Ani dedičom preto nemôžeme za poskytnutie práv platiť. Nejde nám však o to, aby boli zo spolupráce s nami škodní. Zaujímame sa najmä o autorov a diela, ktoré už dnes nie sú veľmi vydávané a neprinášajú dedičom zisk. To sú diela, ktoré treba verejnosti ponúknuť predovšetkým - aby boli naďalej prístupné, aj keď počet ich výtlačkov je už obmedzený.

Môžem pomôcť aj inak ako sprostredkovaním kontaktu?

Áno, pridajte sa k digitalizátorom.

Stačí niekoľko minút času a môžete pomôcť na internet dostať ďalšie diela slovenskej literatúry. Na tejto stránke nájdete všetky potrebné informácie.

Ktorých autorov ste už našli?

Napríklad diela Rudolfa Dilonga, Jána Stacha, Jána Ondruša, či Lýdie Vadkerti-Gavorníkovej.

Všetky nám umožnili zdigitalizovať dediči týchto autorov. Diela sú tak na internete už dnes, hoci za normálnych okolností by mohli byť digitalizované až okolo roku 2050.

Najviac hľadaní

Poznáte príbuzných týchto, alebo ďalších významných slovenským autorov? Dajte nám vedieť. Okrem niekoľkých nižšie si môžete pozrieť aj kompletný zoznam najhľadanejších autorov.

NÁJDENÝ
Rudolf Dilong
NÁJDENÝ
Ján Ondruš
NÁJDENÁ
Lýdia Vadkerti-Gavorníková
NÁJDENÝ
Ján Stacho
HĽADANÝ
Alfonz Bednár
HĽADANÝ
Rudolf Fabry
HĽADANÁ
Margita Figuli
HĽADANÁ
Maša Haľamová
HĽADANÝ
J. Cíger - Hronský
HĽADANÝ
Dobroslav Chrobák
HĽADANÝ
Mikuláš Kováč
HĽADANÝ
Ivan Krasko
HĽADANÝ
Vojtech Mihálik
HĽADANÝ
Ladislav Mňačko
HĽADANÝ
Ladislav Novomeský
HĽADANÝ
Ľudo Ondrejov
HĽADANÝ
Hana Ponická
HĽADANÝ
Vladimír Reisel
NÁJDENÝ
Vincent Šikula
HĽADANÝ
Rudolf Sloboda
HĽADANÝ
František Švantner
HĽADANÝ
Dominik Tatarka
HĽADANÁ
Božena Slančíková-Timrava
NÁJDENÝ
Milo Urban
HĽADANÝ
Miroslav Válek
HĽADANÝ
Gajza Vámoš
HĽADANÝ
Štefan Žáry

... a desiatky ďalších významných autorov 20. storočia.