Ján Ondruš

(* 1932 Nová Vieska — † 2000 Stupava)— vl. meno Ján Ondrus, jeden z najvýraznejších básnikov 20. storočia, prekladateľ


Životopis Jána Ondruša:

Narodil sa 11. marca 1932 v Novej Vieske v sedliackej rodine. Do základnej školy začal chodiť v rodisku, maturoval na Pedagogickom gymnáziu v Nitre. Pracoval ako knihovník vo viacerých knižniciach a od roku 1961 bol v invalidnom dôchodku. Žil v Stupave, kde aj 7. novembra 2000 zomrel.< >

Do literatúry vstúpil roku 1956 sériou básní uverejnených v Mladej tvorbe a v Slovenských pohľadoch. Roku 1958 pripravil na vydanie rukopis debutu Vajíčko s témou rodiny, detstva, dospievania, domova, ale v daných kultúrno-politických podmienkach kniha nemohla byť vydaná. (Pod názvom Vajíčko vyšla roku 1984 zbierka časopisecky publikovaných básní z rokov 1956-1963.)

Od roku 1958 ho uvádzali v spojitosti s "trnavskou skupinou", ktorej bol v tom čase najproduktívnejším autorom. Oficiálnym debutom bola jeho druhá zbierka Šialený mesiac (1965). Na rozdiel od spoločnej poetiky sa Ondrušova poézia nerozvíja v preexponovanom metaforizovaní, ale priamo vytvára formy údesnosti, ničivosti, lásky, života i smrti. Na základe poznania ľudskej sebaničivosti priamo definuje základné ľudské stavy. Je to typ fenomenalistickej poézie, ktorá zoči-voči premenlivosti a zložitosti človeka a sveta, neriešiteľným rozporom v samom človeku hľadá stále fenomény s pevnou štruktúrou a odôvodnením v sebe samých (Vlas, Ihla, Strom, Jazva, Studňa). Každé uchopenie človeka je bipolárne. Ondrušove básnické hry majú elementárnu povahu. Ide v nich o existenciu človeka.

Ďalšie zbierky - Posunok s kvetom (1968), V stave žlče (1968), Kľak (1970) a Mužské korenie (1972) - rozvíjajú problémy vyslovené v Šialenom mesiaci. Ondrušova poézia azda najradikálnejšie v slovenskej poézii zbavila báseň tradičnosti, rezignovala na všetky vonkajšie znaky básne až do podoby básnického asketizmu. Báseň sa skladá z vecných výpovedí potláčajúcich tradičnú expresivitu. Básnický slovník je obmedzený na niekoľko kľúčových slov a slovných spojení, ktoré sa vyznačujú veľkou intenzitou. Táto asketická poézia disponuje totiž neobyčajnou básnickou magickosťou.

J. Ondruš je jediným slovenským básnikom po 2. svetovej vojne, ktorý si zaslúži atribút absolútneho básnika, pretože úplne odolal deštruktívnemu tlaku ideológií, a pritom svojou poéziou reagoval na stav povojnového ľudstva. Ide o veľkého básnického existencialistu. Ondrušova báseň "žije jazyk ako drámu", o čom vydáva svedectvo posledná satirická zbierka Ovca vo vlčej koži (1997). Autor celé svoje dielo v posledných rokoch prepracoval a vydal v knihe Prehĺtanie vlasu, a preto túto jeho podobu treba pokladať za definitívnu a autorizovanú.

Ján Ondruš bol v rokoch 1994, 1999 a 2000 navrhnutý na Nobelovu cenu za literatúru predsedom PEN-klubu (3x) a profesorom Milanom Hamadom (2x).

TEXT: LITERÁRNA NADÁCIA STUDŇA

Ján Ondruš na mape

Povedali o Jánovi Ondrušovi

Ak meriame hodnotu literárneho diela podľa toho, do akej miery sa jeho autor v túžbe po poznaní odvažuje ísť na krajnú hranicu, je lyrika Jána Ondruša mimoriadne cenná. Preniká nielen pod kožu, prechádza aj kosťami až k dreni, k ústrediu vnímania, kde víri bolesť, ktorá preniká do špičiek.
Angela Repka

V jeho poézii nenachádzame iba psychické napätia a erotické túžby. Podobne ako takí spisovatelia ako Dostojevský, Ibsen, Hamsun, Kafka, Beckett, Gombrowicz, zaostruje Ondruš často na onú zvláštnu symbiotickú súčinnosť kata a obete vo vnútri našej osobnosti.
Ivan Čičmanec



Ján Ondruš vo fotografiách a portrétoch:

  • Ján Ondruš - fotografia alebo portrét
  • Ján Ondruš - fotografia alebo portrét



Zaujímavé odkazy týkajúce sa Jána Ondruša:



Ján Ondruš - fotografia

— vl. meno Ján Ondrus, jeden z najvýraznejších básnikov 20. storočia, prekladateľ


Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.