Zlatý fond > Často kladené otázky

Často kladené otázky

Máte otázku? Pošlite nám ju, radi odpovieme.


Prečo som tu nenašiel spisovateľov ako sú napr. F. Hečko, M. Figuli, D. Chrobák, D. Tatarka či iní, aj súčasní slovenskí autori?

Uverejňovanie diel na stránkach Zlatého fondu je podmienené autorským zákonom, ktorý upravuje ich publikovanie. Viac v sekcii Autorské práva.

— — — — —

„Bulo“ – nemá tam byť „bolo“?

„Ko mne“ – myslím, že tam patrí „ku mne“ apod.

Často nás upozorňujete na takéto „chyby“, ktoré však chybami nie sú. My diela digitalizujeme, ale nemeníme pravopis za súčasný. Odporúčame preto pozrieť si vždy aj bibliografické údaje. Z nich sa dozviete, z akého roku pochádza kniha, z ktorej sme dielo prevzali – a tomu zodpovedá aj pravopis.

— — — — —

Čo je to „šajba“?

Môžete mi vysvetliť, čo je to „totčička“?

Aký význam má slovo „šaragle“? apod.

Ak sa v digitalizovanej knihe nachádza slovník neznámych výrazov, vysvetlivky z neho vkladáme do textu formou odkazov. Hlavne v starších vydaniach sa však vysvetlivky nenachádzajú, slová, ktorých význam dnes už mnohým nič nehovorí, boli kedysi bežné. Ak sa stretnete s neznámym slovom, ktoré pod textom nie je vysvetlené, použite slovník.

— — — — —

Ako vám môžem pomôcť?

Každý, kto chce priložiť ruku k dielu, je vítaný. Možnosti, ako pomôcť, sú nasledovné:

* naskenovať alebo nafotiť knihu zo zoznamu (alebo aj inú po dohode s nami)

* vypátrať knihy, ktoré ešte nie sú na stránkach Zlatého fondu ani v zozname kníh na digitalizovanie (a my sa ich pokúsime zohnať)

* ak vám doma „zavadzajú“ staré knihy, ktoré by pre nás mohli byť užitočné, kontaktujte nás

*  alebo jednoducho vyplňte prihlášku a zapojte sa do digitalizovania korigovaním chýb v naskenovaných a OCR programom rozpoznaných textoch. Vyžaduje to trochu voľného času, trpezlivosti a pozornosti – a onedlho je z toho váš nový koníček alebo skôr kôň… :-)

*  ak poznáte nejakého slovenského autora alebo dediča autorských práv, presvedčte ho, aby nám umožnil digitalizovať svoje dielo a kontaktujte nás

 — — — — —

 Prečo používate medzi slovami a číslami niekedy kratšiu a niekedy dlhšiu vodorovnú čiarku?

Existujú typografické pravidlá, jedným z nich je i správne použitie pomlčky (dlhšia čiarka) a spojovníka (kratšia vodorovná čiarka). To, kedy sa používa pomlčka a kedy spojovník, si môžete preštudovať i v Pravidlách slovenského pravopisu v časti VIII.2.8 a VIII.2.9 – Interpunkčné znamienka, pomlčka a spojovník. 


 





Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.