Zlatý fond > Spisovatelia > Benignus Juraj Smrtník

Benignus Juraj Smrtník

(* 1650 Ladomerská Vieska — † 1710 Dechtice)— kazateľ a prozaik


Životopis autora:

Benignus Smrtník sa narodil v Ladomere pri dnešnom Žiari nad Hronom asi v roku 1650. Ako 20-ročný bol prijatý do rehole sv. Františka a v roku 1674 ordinovaný za kňaza. Počas štrnástich rokov pôsobil ako kňaz na rôznych miestach. Roku 1689 sa stal predstaveným zboru v Malackách a roku 1701 poradcom predstaveného rehole Františkánov a zároveň magistrom nováčkov v kláštore svätej Kataríny v Dechticiach, kde zomrel v roku 1710.
V roku 1691 napísal a vydal v Žiline Poklad Seraphinskí a v roku 1697 na túto dobu rozsiahle dielo (399 strán) „Kunst dobre umriti. Aneb: Sskola duchownj w nižto Každaj vericj kresťan učj se od zleho Wijstrihatj a dobre činitj aby mohol sstastliwe život svuj dokonati.“ Toto dielo obsahove bojuje proti luteránom a poučuje svojich o pravom kresťanskom živote.Zaujímavé na diele Smrtníka je, že nepoznal pravopis československý, vo svojich dielach používal ľudové slová nielen z okolia Trnavy, ale aj z iných krajov.
(Podľa P. Bujnák: Stručné dejiny literatúry po Štúra spracoval Dušan Kroliak.)
< >


Benignus Juraj Smrtník vo fotografiách a portrétoch:

  • Benignus Juraj Smrtník - fotografia alebo portrét
Benignus Juraj Smrtník - fotografia

— kazateľ a prozaik


Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.