Jozef Dohnány

(* 1873 Kremnica — † 1947 Bratislava)— technik, botanik, hudobný skladateľ


Životopis autora:

Jozef DOHNÁNY — hudobný skladateľ a organizátor (8. 10. 1873 Kremnica, okr. Žiar nad Hronom — 27. 12. 1947 Bratislava).< >

Maturoval na gymnáziu v Kremnici, štúdium techniky absolvoval vo Viedni. Pôsobil ako inžinier v Linzi, vo Viedni a v Innsbrucku, od r. 1919 bol prednostom Riaditeľstva ČSD v Bratislave.

R. 1892 — 98 pôsobil v spolkoch Tatran a Národ ako huslista a vedúci študentskej kapely, vystupoval ako klavirista na komorných koncertoch.

Od 18. 9. 1919 bol členom kuratória Hudobného a dramatického spolku pre Slov., viedol Hudobnú školu, neskôr Hudobnú a dramatickú akadémiu v Bratislave. Autor hudobných príspevkov v bratislavskom rozhlase. Jeho skladateľská činnosť je menej známa.

Venoval sa aj praktickej botanike, skúmal flóru Slovenska, zozbieral herbár vzácnych rastlín. Je autorom štúdie o kvetene oravských borov, priekopníkom slovenského rýchlopisu. Pôsobil ako predseda Spolku slov. železničných inžinierov. Prispieval do Národných novín, Slov. pohľadov, Sborníka MSS a i.

Knižné dielo: Aké bude Slovensko o sto rokov? Ba 1920, Železničná výstavka na dunajskom veľtrhu v Bratislave. Ba 1924.

(Použitá literatúra: Slovenský biografický slovník. I. zväzok A — D, Matica slovenská 1983)


Jozef Dohnány vo fotografiách a portrétoch:

  • Jozef Dohnány - fotografia alebo portrétZaujímavé odkazy :Jozef Dohnány - fotografia

— technik, botanik, hudobný skladateľ


Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.