Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Dušan Kroliak, Katarína Tínesová, Martina Romanová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 70 | čitateľov |
Meno autora: Štefan Horník
Názov diela: Cestopis Štefana Horníka
Vydavateľ digitálneho vyhotovenia: Zlatý fond denníka SME
Rok vydania: 2010
Licencia:
Tento súbor podlieha licencii \'Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5
License\'. Viac informácii na http://zlatyfond.sme.sk/dokument/autorske-prava/
Edičná poznámka
Zverejnené cestopisy boli napísané v roku 1846 v štúrovskej spisovnej slovenčine. Vzhľadom na čitateľské vydanie sme však texty čiastočne upravili, prispôsobili dnešnému čitateľovi.
Dôsledne sme upravili písanie i — y, s — z, mäkčenie spoluhlások a písanie veľkých písmen podľa dnešného pravopisného úzu.
Čiastočne sme upravili slovosled a skladbu, dlhé súvetia sme rozdelili na menšie vetné úseky.
Fonetický tvar osobných mien a zemepisných názvov sme upravili na spisovný. Ojedinele sme zasahovali aj do tvaroslovia a slovníka, neznáme slová sme nahrádzali zrozumiteľnými.
Poznámky a vysvetlivky k textom sú stručné, uvádzame ich podľa poradia výskytu a pri opakovaní ich už nevysvetľujeme.
* * *
„Osobitné miesto v slovenskej cestopisnej literatúre má Cestopis Štefana Horníka z roku 1846, zachovaný v rukopise v Literárnom archíve Matice slovenskej v Martine. Jeho autor nebol študentom, ale remeselníkom, krajčírom. Pochádzal od Uhrovca z obce Radiša-Žitná a sedem rokov sa učil remeslo. Cestopis nie je dokončený. Autor ho začal písať v roku 1846 ako dvadsaťosemročný a zachytil v ňom prvý rok svojho učenia v Bratislave (1839). Na začiatok cestopisu dal Ohlas, v ktorom zdôvodňuje ciele cestopisu — poučiť vrstovníkov a podporiť ich rozhodnutie pre cestovanie. Pekná je lyrická rozlúčka s otcom a domovom, ako aj náladový opis Bratislavy a odchod do Viedne. Veľmi sa v ňom zdôrazňuje didaktická stránka — napomenúť, poučiť „spolurastencov“. Škoda, že autor v cestopise nepokračoval. Bol to uvedomelý slovenský remeselník, zapálený za národnú vec, blízky priateľ Ľudovíta Štúra, ktorý mu bol kmotrom pri krste dcéry, i Jozefa Miloslava Hurbana a iných štúrovcov.“
Michal Eliáš
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam