Ján Roháček

(* 1869 Stará Turá — † 1939 Kisač (Srbsko))— náboženský spisovateľ, misijný a osvetový pracovník, prekladateľ duchovných piesní do rómskeho jazyka


Životopis autora:

Ján Roháček (13. 12 1869 – 15. 2. 1939)< >

– spisovateľ, šíriteľ kresťanskej literatúry, významný evanjelista a člen royovského prebudeneckého hnutia

Vďaka misijnej práce sestier Royových prijal kresťanskú vieru a stal sa jednou z dôležitých osobností v royovskom prebudeneckom hnutí, formálne zastrešenom spolkom Modrého kríža (MK). Už na zakladajúcom zhromaždení MK 1. 1. 1897 bol Roháček zvolený  do funkcie II. miestopredsedu (podpredsedu). Ešte v tom istom roku odišiel študovať na misijný ústav v Chrischone (Švajčiarsko). V roku 1902 sa vrátil na Starú Turú, kde prijal úlohu evanjelistu a rozširovateľa kresťanskej literatúry. Žil v Novom Meste nad Váhom, jeho pôsobiskom bola prakticky celá Rakúsko-uhorská monarchia, špeciálne rómske komunity, pre ktoré sa stal aj prekladateľom. Pri jeho návšteve Giraltoviec bol zadržaný, vo väzení strávil tri dni (jeho konflikty so žandármi sú opísané v časopise Svetlo, mávali ich viacerí členovia royovského hnutia).    
Roháček patril aj medzi  najhorlivejších šíriteľov kresťanskej literatúry, k čomu mu  dopomohla spolupráca s literárnym družstvom založeným v roku 1903 v Starej Turej. V roku 1911 prišiel do Kysáča, kde zostal do konca života.
Jeho príspevky sú publikované v časopisoch Svetlo a Betánia. 

Kristína Royová o Jánovi Roháčkovi píše:
„Brat Ján Roháček, ako cestujúci evanjelista, stal sa nevdojak zároveň cigánskym misionárom. Jeho cesty boli neraz dobrodružné; pretože však smerovali vždy k tomu jednému cieľu, získavať duše pre Krista, Pán mu predivne pomáhal. A tak sa napriek veľkej odvážlivosti nezaplietol do nijakej nemilej situácie. Všetci Cigáni, usídlení v Dolnom Uhorsku, ho dobre znali, už aj preto, že neskôr – vďaka svojim švajčiarskym a nemeckým priateľom – neraz im rozdával šatstvo. Oni po ňom posielali pozdravy svojim súkmeňovcom. Tak mal všade otvorené dvere do cigánskych domov a do sŕdc. Keď sme raz spoločne navštevovali zbory v Báčke, vzal i mňa so sebou do jednej cigánskej rodiny. Tu som mala príležitosť vidieť, ako ho tí milí „Izmaeliti“ s radosťou vítali a všetko možné mu povedali, čo by inému neboli. Neskôr pridal nám Pán ešte dvoch pracovníkov: Michala Roháčka, najmladšieho brata Jána Roháčka. Ten sa ako 12-ročný obrátil v našej nedeľnej škole a spoločne so svojou sestrou vyprosil obrátenie svojho brata Jána.“
Za svetlom a so svetlom, NÁDEJ, Bratislava 1992, s 152

 (Životopis Jána Roháčka pre Zlatý fond SME spracoval Mgr. Pavol Trúsik, učiteľ slovenského jazyka, predseda o. z. SLUHA. Ďakujeme!)


Ján Roháček vo fotografiách a portrétoch:

  • Ján Roháček - fotografia alebo portrét
  • Ján Roháček - fotografia alebo portrét




Ján Roháček - fotografia

— náboženský spisovateľ, misijný a osvetový pracovník, prekladateľ duchovných piesní do rómskeho jazyka


Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.