Zlatý fond > Diela > Duma bratislavská

Janko Kráľ:
Duma bratislavská

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Robert Zvonár, Gabriela Matejová, Martin Droppa, Viera Studeničová, Peter Krško, Janka Kršková, Pavol Tóth, Renata Klímová, Michal Greguška, Martina Červenková, Andrea Minichová, Jozef Sedláček.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 546 čitateľov


 

Duma bratislavská(1861) – príležitostná báseň Janka Kráľa, prvýkrát publikovaná v prílohe Slovenských národných novíns názvom Orol tatránskyv roku 1847. Vznikla ako básnikova reakcia na suspendovanie Ľudovíta Štúra z postu profesora bratislavského evanjelického lýcea na Silvestra 1843 a následný demonštratívny odchod študentov do Levoče.

Dumy predstavujú v kontexte slovenského romantizmu a aj v kontexte tvorby Janka Kráľa špecifický okruh básní, odkazujúci na starobylý slovanský žáner. Duma bratislavskáje poetickou reakciou na skutočnú udalosť, využíva odkazy na reálne postavy. „Záhorský šuhaj“ je Ľudovít Štúr, zobrazovaný ako „srdce“ či „jadro“ slovenského národného života („keď ste jadro vzali, škrupinu si zecte!“).

Literatúra

Janko Kráľ.Zborník statí. Zostavil. J. Sloboda, S. Šmatlák. Bratislava : Tatran, 1976.

KRAUS, Cyril: Impulzy a inšpirácia slovenského romantizmu. Bratislava : Veda, 1979, s. 104 – 114.

Autor: Ústav slovenskej literatúry SAV

Tento text možno použiť len na študijné účely. Viac informácii

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.