Zlatý fond > Diela > Jarná pieseň

Janko Kráľ:
Jarná pieseň

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Robert Zvonár, Gabriela Matejová, Martin Droppa, Viera Studeničová, Peter Krško, Janka Kršková, Pavol Tóth, Renata Klímová, Michal Greguška, Martina Červenková, Andrea Minichová, Jozef Sedláček.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 679 čitateľov


 

Jarná pieseň(1849) – príležitostná báseň Janka Kráľa, prvýkrát publikovaná Jaroslavom Vlčkom v Turčianskom Sv. Martine v roku 1873, vznikla na jar 1849, keď sa Kráľ vrátil z väzenia do Liptovského Sv. Mikuláša a začal organizovať dobrovoľníkov pre slovenské povstalecké vojsko. Báseň reflektuje situáciu slovenského národného pohybu uprostred revolúcie začiatkom 1849, ako aj postoj Janka Kráľa k nemu. Je preto modelovou básňou, ktorá programovo presadzuje revolučné ideály, vyjadruje vieru v blízkosť novej éry prinášajúcej slobodu. Ambíciu apelovať na ľud podporujú folklórne vplyvy textu (sylabický verš, jednoduchá obraznosť), ale aj emocionálne vypäté výzvy národu (časté imperatívy, básnické otázky).

Báseň Jarná pieseňje ponáškou na folklór, čím autor akoby vychádzal v ústrety Štúrovým požiadavkám na objektivizovanú poéziu, nevyskytujú sa v nej pre Kráľa typické motívy individuálneho vzdoru či romantickej rozorvanosti. Kráľovo vizionárstvo sa však nenápadne objavuje v motíve „tajnej sily“, boriacej všetky prekážky naplnenia osudu.

Literatúra

Janko Kráľ.Zborník statí. Zost. J. Sloboda, S. Šmatlák. Bratislava, 1976.

ŠTEVČEK, Ján: Estetika a literatúra. Bratislava : Tatran, 1977, s. 95 –120.

KRAUS, Cyril: Impulzy a inšpirácia slovenského romantizmu. Bratislava : Veda, 1979, s. 104 – 114.

Autor: Ústav slovenskej literatúry SAV

Tento text možno použiť len na študijné účely. Viac informácii

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.