Janko Kráľ:
Šahy

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Robert Zvonár, Gabriela Matejová, Martin Droppa, Viera Studeničová, Peter Krško, Janka Kršková, Pavol Tóth, Renata Klímová, Michal Greguška, Martina Červenková, Andrea Minichová, Jozef Sedláček.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 476 čitateľov


 

Šahy– príležitostná báseň Janka Kráľa z roku 1849, prvýkrát publikovaná až vo výbere Stanislava Mečiara Něznáme básňev roku 1938. Autor v texte zobrazuje svoje prežívanie revolučných dní, keď vysvetľoval obyvateľstvu nové zákony, viedol do revolučných bojov a bol za to ako burič uväznený v Šahách a v Pešti, kde čakal na smrť. Báseň však bola napísaná z istého časového odstupu, ako spomienka na prežité udalosti.

Báseň je plná skepsy a pesimizmu, ktorý vyplýva z osobnej skúsenosti básnika. Naznačuje svoje nepriaznivé postavenie voči svetu („svet celý je nástroj len čistej nutnosti, bez svedomia, lásky – myšlienky pravý hrob“), prameniace z jeho nutkavých túžob, ich nenaplnenia a následnej skepsy až cynizmu. Spomína na svoje uväznenie v Šahách, uvažuje nad jeho príčinami a súvislosťami a postupne sa dostáva až k obrazu revolúcie ako hrobu ilúzií a predstáv o budúcnosti, v ktorej on „padol, obeť vlastnej statočnosti“.

Literatúra

Janko Kráľ.Zborník statí. Zost. J. Sloboda, S. Šmatlák. Bratislava : Tatran, 1976.

ŠTEVČEJ, Ján: Estetika a literatúra. Bratislava : Tatran, 1977, s. 95 –120.

VONGREJ, Pavol: Syn sveta. Bratislava : Tatran, 1989.

Autor: Ústav slovenskej literatúry SAV

Tento text možno použiť len na študijné účely. Viac informácii

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.