Zlatý fond > Diela > Dr. Milan Rastislav Štefánik — československý národný hrdina


E-mail (povinné):

Július Bodnár:
Dr. Milan Rastislav Štefánik — československý národný hrdina

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Martina Pinková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 38 čitateľov

Úvod

Československý národ mal mnoho vynikajúcich mužov v minulosti a má ich aj v prítomnosti, ktorých mená v dejinách ľudského pokolenia skvejú sa a skvieť sa budú, ako žiariace majáky uprostried širokého búrlivého a tmou zahaleného mora, ukazujúce smelým plavcom vytúžený prístav bezpečného a pokojného odpočinku. Sú to mená známe nie len tu doma u nás, ale v celom slavianskom svete, áno na celom okršleku zemskom, kde len aký-taký kultúrny národ prebýva. Komu by nebolo známe v širokom svete meno Jána Husa, toho opravdového „Bojovníka Božieho“, alebo meno Jána Amosa Komenského, veľkého „učiteľa národov“ a v slovanstve meno Jana Kollára, vehlasného hlásateľa slovanskej vzájomnosti a jasne vidiaceho proroka jeho lepšej budúcnosti? A k týmto svetoznámym menám družia sa v novšej dobe aj mená nášho milovaného a všeobecne len „tatíčkom“ zvaného Dr. T. G. Masaryka, zakladateľa a prvého prezidenta Československej republiky a Dr. Milana Rastislava Štefánika, jej vybojovateľa a osloboditeľa Slovákov zpod tisícročného otroctva maďarského, nášho prvého generála a ministra vojny, ktorí oba so svojími spoločníkmi: Dr. Eduardom Benešom, Dr. Štefanom Osuským a našimi statnými legionármi previedli dielo, ktoré v dejinách ľudstva bude sa spomínať stále a čoho stopy viacej nič nezmaže. Lebo Klio, nestranná pisateľka dejín, poznačila ich dielo do sŕdc milionov, pamiatka ich prenášať sa bude z pokolenia na pokolenie.

Ak na koho, tak na týchto mužov iste vzťahujú sa slová nášho Kollára:

„I my máme z kmenu vlastního mužů, jímžto sluší čest a díky.“

Všetci vyše spomenutí mužovia zaslúžia si toho, aby ich dielo bolo aj zvlášte vyzdvihnuté, ich pamiatka pre potomstvo zvečnená a to sa iste aj stane. Ale my nateraz bližšie chceme sa zaoberať pamiatkou dňa 4. mája 1919. roku tragickou smrťou predčasne a neočakávane usmrteného generála Štefánika, nášho osloboditeľa, aby nám stále bol pred očami ako muž veľkej viery, smelých činov; ako vedátor svetového mena a večne sa skvúci národný hrdina. O čom si slovenský ľud v ťažkom otroctve od stáročí bájil, že príde šťastný a odvážlivý mladoch, ktorý zakliatu krásavicu vyslobodí z jej kliatby, tak sa aj stalo: tá kráska, naše Slovensko je oslobodené a to pomocou a hrdinstvom nášho nezapomenuteľného Štefánika.
Július Bodnár

— slovenský historik a spisovateľ, etnograf, publicista Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.