Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Dana Lajdová, Monika Morochovičová, Bohumil Kosa, Miriama Oravcová, Adriana Harandzova, Robert Zvonár, Ľudmila Gasperová, Gabriela Matejová, Petra Vološinová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 226 | čitateľov |
Meno autora: Juraj Fándly
Názov diela: Piľní poľní aj domajší hospodár
Vydavateľ digitálneho vyhotovenia: Zlatý fond denníka SME
Rok vydania: 2007
Licencia:
Tento súbor podlieha licencii 'Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs
2.5 License'. Viac informácii na
http://zlatyfond.sme.sk/dokument/autorske-prava/
Vo Výbere z diela Juraja Fándlyho snažil som sa podať podľa možnosti čo najucelenejší obraz jeho literárnej činnosti. Kritériá, podľa ktorých som výber robil, neboly vždy rovnaké. Prirodzene, najväčší dôraz som položil na tie časti, kde sa Fándly prejavil ako pokrokový osvietenec, ktorý kritizuje a vysmieva prežitky feudálneho stredoveku, ktoré v niektorých prípadoch dodnes mevymizly z povedomia nášho ľudu. Toto platí najmä o Dúvernej zmlúve, ktorá spolu s Polemikami zaberá viac ako polovicu Výberu. Ďalej som sa snažil vybrať všetky časti národnobuditeľského obsahu a zamerania. Z týchto dôvodov som sa rozhodol začleniť do Výberu aj kázeň o sv. Cyrilovi a Metodovi. V niektorých prípadoch pohnútkou výberu mi bola umelecko-literárna úroveň, inokedy som zas vybral časti typické pre určité jeho dielo (najmä časti z 2. a 3. sv. Piľného hospodára, Slovenského včelára, kapitolu o Svätoplukovi z Compendiata historia) a konečne začlenil som do Výberu aj také časti, ktoré ukazujú aj Fándlyho závislosť na feudálno-filantropických názoroch svojej doby (Šésta odporná vímluva v diele O úhoroch), aby jeho profil bol neskreslený a čitateľ neupadal do idealizácie.
Výber nie je vydaním vedecko-kritickým, ale skôr vedecko-populárnym. Snažil som sa však v nijakom prípade nenarušiť smysel, štýl, jazyk a umelecký charakter Fándlyho diela a odstrániť všetko, čo bez ujmy tejto zásady ruší dnešného čitateľa. Snažil som sa preto upraviť vybrané časti podľa schváleného úzu, pričom však základné znaky bernolákovského spisovného jazyka ostaly zachované.
Tak som prepísal podstatné mená z veľkej písmeny na malú, ďalej som písal j miesto g, v miesto w, j miesto i (ale len v spojke aj — ai). Určité zásahy do textu som urobil pri úprave kvantity a interpunkcie. Kvantita, najmä v Dúvernej zmlúve, a interpunkcia v celom diele je veľmi rozkolísaná. Sám Fándly si je vedomý tohto nedostatku a ospravedlňuje sa čitateľovi: „Pohoršíš sa snád na mnohé hlasuznaki, ňebo v mnohích místách sú zbitečňé, mmohích jích žádaťi budeš.“ Podobne interpunkcia: „Tak aj nékďe litteru zazreš nadhoďenú… inďe virazenú, lebo premeňenú, tu velkú, kďe má bit malá, tam malú na místo velkéj, uvidíš aj čárki kďekáďe ňé súco položené…“ (Napomenuťí, II. stránka Dúvernej zmlúvi, 448). Snažil som sa preto opraviť všetky zrejmé tlačové chyby pri vyznačovaní kvantity alebo chyby vôbec podľa celkového úzu, no napriek tomu nepodarilo sa mi dosiahnuť úplnej jednoty (Fándly sám pochádza z kraja, kde kvantita vôbec kolíše; napr. Dubová, susedná obec jeho rodiska, má dĺžky obmedzené). Podobne som sa snažil upraviť aj interpunkciu. V niektorých prípadoch, najmä pri dlhých súvetiach použitá, často chybná interpunkcia úplne ruší smysel alebo robí ho ťažko srozumiteľným. Preto som upravil interpunkciu podľa dnešných pravidiel a v niektorých prípadoch rozčlenil som súvetia na samostatné vety. Podobne veľmi rozkolísané je u Fándlyho aj vyznačovanie mäkkosti a najmä ľ. Tu však, až na niekoľko prípadov, keď išlo o vyslovené tlačové chyby, zásahy som nerobil, a to aj vtedy, keď sa ľ nevyslovovalo. Ďalej v záujme jasnosti neuviedol som všetky Fándlyho poznámky a odvolania pod čiarou, najmä v tých prípadoch, keď majú význam iba pre vtedajšieho čitateľa. Podobne som sa snažil nezaťažovať text zbytočnými poznámkami a vysvetlivkami, najmä keď ide o veci pochopiteľné z kontextu alebo z úvodu.
Všetky tieto zásahy som robil v snahe sprístupniť Fándlyho dielo dnešnému čitateľovi, pretože literárny historik má možnosť kedykoľvek nahliadnuť do originálov, ktoré sú pomerne ľahko prístupné v Knižnici Slovenskej univerzity v Bratislave, v Knižnici Matice slovenskej v Martine a v Čaplovičovej knižnici v Dolnom Kubíne, ako aj v Knižnici SSV v Trnave.
Piľní poľní aj domajší hospodár je najrozsiahlejším dielom Juraja Fándlyho. Štyri sväzky vyšly tlačou, štyri ostaly v rukopise. (Dva sväzky — piaty a šiesty — nachádzajú sa v archíve SSV, posledné dva sú neznáme.) Do Výberu sú zahrnuté ukážky iba z prvých troch sväzkov, pretože nasledujúce sväzky majú už výlučne odborno-popularizačný charakter. Uspokojil som sa iba s ich charakteristikou z pera J. Fándlyho. Vo Výbere sú predovšetkým state, ktoré majú národno-buditeľský charakter (Druhé obetování), z hospodárskych názorov najmä tie, kde sa Fándly javí ako priekopník a propagátor poľnohospodárskych novôt (v I. sv.), jeho snahy o rozšírenie nákladníckeho systému a manufaktúr, typické formy jeho osvetovej práce (hospodárske katechizmy), ukážky typické pre celú náplň jednotlivých sväzkov (rady pre pilného hospodára na mesiac Rijeň v 2. sv., poučenie o planéte Nebeščanke v 3. sv. — takto hovorí Fándly o všetkých mesiacoch a planétach) a konečne časti, kde sa Fándly prejavuje ako skvelý rozprávač (Spravedlivá beseda, príklad o felčiarovi a pod.).
Bibliografický popis prvých troch sväzkov Pilného hospodára:
Piľní domajší a poľní Hospodár, winaučugící ňewedomého, pochibugícího Hospodára. — Též napomínagící ľeňiwú Gazďinu k potrebním prácám celého Roku. — Od Mnohowelebného Pána Gura Fándliho, Naháckého Farára spísaní pre Slowákov. — Witlačení z Utratámi Pánow Predplaťitelow w Trnawe u Wáclava Geľinka, mestského Knihotlačára Roku 1792.
2. Druhá Stránka w kterég po Smťi prwňého, Druhí Piľní Hospodár Wikládá ňewedomému Hospodárovi, a ľeňivég Gazdiňe, gaké Práce preš celí Rok w každem Mesíci, a gakím Spúsobom wikonáwať? — Pridáwá téš ke každému Mesícu Prognostiku Wikládagícu z ňebeskích Znakow a s Powetrá, budúcé Úrodi, a Časi (ďalej ako pri prvom sväzku).
3. Treťá Stránka pilného domajšého a polného Hospodára, kteru napísal Mnohowelební Pán Guro Fándli Naháčskí Farár O Planétách, na koľko Wedomosť a Pozorowáňí o ních gest Hospodárowi potrebné. — S Pridawkom obsahujícím mnohé užitečné hospodárské Radi, nowotnég kesthelskég hospodárskég Školi od Oswíceného Pána Grófa Gura Festetiča zbudowanég. — Z Dowoleňím Wrchnosťi. — W Trnawe… R. 1800.
– jeden z najaktívnejších členov prvej generácie bernolákovského hnutia, zakladajúci a popredný funkcionár Slovenského učeného tovarišstva, autor početných osvetových a ľudovýchovných prác, popularizátor poľnohospodárskych poznatkov, zdravovedy, národných dejín, básnik a stúpenec osvietenského jozefinizmu. Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam