Dielo digitalizoval(i) Martin Droppa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Veronika Gubová, Tibor Várnagy. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 11 | čitateľov |
Nemáme doteraz vhodnej príručky, ktorá by umožnila všetkým zodpovedným činiteľom rýchle a správne poučenie o zákone t. zv. Holitscher-ovom. Preto tento dobrý zákon zostáva vo veľkej väčšine prípadov len na papiere.
Pozoruhodné slová o tomto zákone napísal Ján Novotný v časopise „Úspěch“, č. 24., ročník II., vo svojom článku „Ochrana mládeže“:
„Na vychádzkach, výletoch a cestách je nútená aj mládež hľadať často nasýtenie a osvieženie v alkoholických reštauráciach či hostincoch, obzvlášť v letnej dobe a v dobe prázdnin. Vo vidieckych hostincoch obyčajne iného nápoja okrem piva nie je možné dostať, aspoň nie vo forme poživateľnej. Už táto okolnosť nie len svádza, ale aj priamo núti aj mládež k pitiu nápojov liehových, nehľadiac ani na to, že často býva u dospievajúcej mládeže akási túha po opojení, vyvierajúca z mladíckeho romantizmu.
Aj vtedy, keď je mládež v sprievode dospelých, nie je dostatočnej záruky, že zostane ušetrená od pitia liehových nápojov a jeho následkov. Dospelí totiž, ako je všeobecne známo, neveria sami veľmi často v škodlivosť alkoholu, sami svojim pitím dávajú povzbudzujúci, zlý príklad mladším a potom celkom spokojne pripúšťajú, aby mládež takéto nápoje, najčastejšie pivo, poživala.
Týchto a ešte četných iných okolností nášho zalkoholizovaného života a postavenia mládeže k nej boli si iste vedomí zákonodarní činitelia, keď do zákona republiky včlenili zákon zo 17. februára 1922, číslo 86., Sb. z. a n., ktorým sa zakazuje podávanie alkoholných nápojov mládeži, t. j. „osobám neprekročivším 16 rokov, aj keď sú v sprievode dospelých vo verejných miestnostiach, ďalej na výletištiach, pútiach a podobne k použitiu na mieste.“ O tomto zákone je podnikateľ živnosti, kde sa alkoholné nápoje predávajú, povinný poučiť svojich zamestnancov a je sám (aj jeho zamestnanci, nedbajúci takéhoto poučenia), trestný. Tiež rodičia a pestúni deti a mladistvých osôb sú zodpovední. — Osoby alkoholné nápoje požadujúce majú sa vykázať úradným potvrdením, že dokonaly 16. rok veku (§ 3.). — Pri zábavách tanečných sa zakazuje podávať komukoľvek iné alkoholné nápoje než pivo a víno. (§ 3.) Pokuty sú značné: od 20 do 10.000 Kčs. Pri opakovaní priestupku môže byť odňaté živnostenské oprávnenie.
Prevádzacie nariadenie k tomuto zákonu veľmi skvele overuje vedeckú zásadu a zkúsenosť, že alkohol je v každej miere jed, lebo za alkoholné nápoje v smysle tohoto nariadenia sa považujú všetky nápoje, obsahujúce viac ako pol procenta voľného alkoholu, a „zákaz podávať alkoholné nápoje deťom a mladistvým vzťahuje sa na každé množstvo alkoholných nápojov, na pr. na také množstvo, ktorého sa používa pri takzv. pripíjaní.“
Požívať iné alkoholické nápoje ako pivo a víno nie je dovolené osobám mladším osemnásť rokov. (Teda do šestnástich rokov je zákaz úplný; od 16. do 18. rokov smie piť mládež len pivo alebo víno.)
Priestupku dopúšťa sa, kto alkoholné nápoje predáva, keď ich podáva mládeži týmto zákonom chránenej aj vtedy, keď ich táto odnáša z výčapu a jestli sa môže oprávnene domnievať, že tieto nápoje nie sú určené k požívaniu osobám podľa zákona k tomu oprávneným.
V hostincoch a vôbec v miestnostiach verejných a na miestach, kde sa alkohol podáva, je treba vyvesiť na nápadnom mieste dobre čitateľnú vyhlášku o zákaze zákonom stanovenom a o trestnosti jeho prestúpenia. (§ 7.)
Kontrolou sa poverujú verejné orgány štátnej správy, municipálné a obecné, najmä policajné orgány. (§ 8.)
Každý, komu naozaj záleží na zdarnej budúcnosti nášho národa, zreteľne vidí všeobecné nebezpečie alkoholné a je povinnosťou každého, pokiaľ môže a vie, pôsobiť k tomu, aby sa zachovávaly ustanovenia spomenutého zákona. Abstinenti a priatelia myšlienky abstinentnej môžu vlivne zasiahnuť v miestnych Osvetových komisiach, obecných zastupiteľstvách a inde. Príležitosť si už každý najde a pracovať je treba všade.“
Uvádzame tento zákon na ochranu mladistvých osôb pred alkoholom, ako aj s týmto zákonom súvisiace prevádzacie nariadenie v plnom znení:
ZÁKON
zo dňa 17. februára 1922 č. 86, ktorým sa obmedzuje podávanie alkoholových nápojov.
(Vyhlásený dňa 18. marca 1922.)
Národné shromaždenie republiky Československej usnieslo sa na tomto zákone;
§1.
Podávať alkoholné nápoje každého druhu (pivo, víno, ovocné víno, pálenku, likéry, slivovicu, rum atď.) deťom a osobám neprekročivším 16. roku, po prípade 18. roku (§ 3., odst. 1.) (mladistvým), i keď sú v sprievode dospelých, vo verejných miestnostiach (hostincoch, kaviarňach, reštauráciach, výčapoch, obchodoch, automatoch, bufetoch a podobne), ďalej na výletištiach, púťach a podobne k použitiu na mieste sa zakazuje.
Zakazuje sa tiež, aby dorastlí vo verejných miestnostiach a miestach uvedených v 1. odstavci deťom a mladistvým osobám dávali alkoholové nápoje podávať a dovoľovali podané nápoje požívať.
Podávanie alkoholových nápojov deťom a mladistvým osobám, ktoré ich odnášajú mimo výčap k požívaniu osobám, dľa zákona toho k tomu oprávneným, nespadá pod tento zákaz.
§ 2.
Kto je zodpovedný za vedenie živnostenských podnikov v § 1. naznačených, je zodpovedný za to, aby sa dbalo zákazu vysloveného v § 1., i keď hosťov sám neobsluhuje, ale dáva ich obsluhovať osobami inými. Trestní sú zamestnanci nedbajúci poučenia svojho zamestnávateľa.
Rodičia a pestúni detí a mladistvých sú rovnako zodpovední, jestliže títo s ich vedomím požívajú alkoholové nápoje.
§ 3.
Osoby, ktoré v miestnostiach a miestach uvedených v odst. 1., § 1., žiadajú k požívaniu pivo alebo víno, nech sa preukážu úradným potvrdením, že dokonaly 18. rok veku.
Každý, kto nápoj podáva (§ 1.), je povinný odoprieť predávanie alkoholových nápojov, môže-li vzniknúť pochybnosť o veku osoby (§ 3.), ktorej sa má nápoj podať.
Pri zábavách tanečných prísne sa zakazuje podávať komukoľvek iné alkoholové nápoje krome piva a vína.
§ 4.
Priestupky tohoto zákona trestajú politické úrady (na Slovensku a v Podkarpatskej Rusi policajné vrchnosti administratívne), a to, pokiaľ ide o živnostníkov, pokutou od 20 do 10.000 Kčs, v prípade nedobytnosti väzením (zatvorením) od 24 hodín do 14 dní. Pred prvým potrestaním buď daná úradná výstraha.
Dopustí-li sa živnostník opätovne priestupku podľa tohoto zákona, môže byť vyslovené odňatie živnostenského oprávnenia v smysle živnostenského poriadku (zákona).
Pokuty pripadajú štátu.
§ 5.
Zákon tento nabýva účinnosti šesť týždňov po svojom vyhlásení. Prevedením jeho poveruje sa minister verejného zdravotníctva a telesnej výchovy so zúčastnenými ministrami.
T. G. Masaryk v. r.
Dr. Beneš v. r.
Dr. Vrbenský v. r., Černý v. r.
L. Novák v. r., Habrman v. r.
NARIADENIE
vlády republiky Čsl. zo dňa 13. júna 1922 č. 174, ktorým prevádza sa zákon zo dňa 17. února (februára) 1922, č. 86 Sb. z. a n., ktorým sa obmedzuje podávanie alkoholných nápojov.
(Vyhlásené dňa 20. června (júna) 1922.)
Podľa zákona zo dňa 17. února (februára) 1922, čís. 86. Sb. z. a n., ktorým sa obmedzuje podávanie alkoholných nápojov, nariaďuje sa toto:
§ 1.
Nápoje, obsahujúce najvýš 0.5 proc. voľného alkoholu, nepovažujú sa za alkoholné nápoje. Mienia sa tým ovšem len alkoholuprosté nápoje jako také vyrobené a nie nápoje teprv preriedením alkoholných nápojov pripravované. Sú to na pr. alkoholuprosté vína, alkoholuprosté ovocné vína, alkoholuprosté pivá.
Pod požitím alkoholných nápojov na mieste rozumie sa požitie ich vo všetkých miestnostiach a miestach, ktorými živnostník disponuje, podávajú-li sa tam alkoholové nápoje živnostensky.
Zákaz podávať alkoholové nápoje deťom a mladistvým vzťahuje sa na každé množstvo alkoholných nápojov, na pr. i na také množstvo, jakého sa požíva pri takzv. pripíjaní (zavdávaní).
§ 2.
Kto podáva alkoholné nápoje, dopúšťa sa priestupku, podáva-li ich deťom a mladistvým osobám, odnášajúcim ich mimo výčap, bolo-li mu známe z výslovného prehlásenia rodičov, prípadne osôb, ktorým tieto deti a mladistvé osoby sú sverené, alebo mohol-li mať z určitých okolností odôvodnené podozrenie, že alkoholné nápoje odnášajú mimo výčap, nie sú určené k požívaniu osobám dľa zákona na to oprávneným.
Zákaz podávať alkoholické nápoje vzťahuje sa i na všetky deti a mladistvých, ktorí sú buď stále alebo len prechodne zamestnaní v živnostenských podnikoch, menovaných v odst. 1., § 1. zákona.
§ 3.
Kto je zodpovedný za vedenie živnostenských podnikov uvedených v odst. 1., § 1. zákona, je povinný poučiť svojich zamestnancov aj iné osoby, ktorým sverí obsluhu hostí o zákaze podávať alkoholické nápoje deťom a mladistvým a presvedčiť sa o ich spoľahlivosti.
§ 4.
Teprv osobám prekročivším 16. rok veku smie vo verejných miestnostiach a miestach uvedených v odst. 1., § 1. zákona, k použitiu na mieste byť podávané pivo a víno (ovocné víno), a teprv osobám, prekročivším 18. rok veku smú byť podávané aj iné alkoholné nápoje.
Vzhľadom na to je každý, kto podáva alkoholné nápoje, povinný, odoprieť ich osobe očividne mladistvej, prípadne jako takej známej, a osobe, u ktorej môže vzniknúť pochybnosť o jej zákonom predpísanom veku, nepreukáže-li sa osoba táto úradným potvrdením, že dokonala 16., prípadne 18. rok veku.
Úradným potvrdením podľa odst. 1., § 3. zákona, rozumejú sa všeobecné občianske legitimácie, jako i iné úradné preukazy, z ktorých sú patrné jak totožnosť osoby, tak i jej vek, určený dňom a rokom narodenia.
§ 5.
Podľa odst. 3., § 3. zákona, nesmú sa pri tanečných zábavách vôbec nikomu podávať iné alkoholné nápoje, okrem piva a vína (ovocného vína), a to ani jako prísady k iným dovoleným nápojom (k čaju, káve a pod.).
§ 6.
Pri prvom prestúpení zákona buď daná len úradná výstraha, ústna (protokolárna) alebo písomná.
§ 7.
Vo všetkých miestnostiach a na všetkých miestach uvedených v odst. 1., § 1. zákona, má sa vyvesiť na nápadnom mieste dobre čitateľná vyhláška o zákaze zákonom stanovenom a o trestnosti jeho prestúpenia.
§ 8.
Kontrolou poverujú sa orgány verejnej správy štátnej, municipálnej a obecnej, najmä orgány policajné.
§ 9.
Nariadenie toto nabýva účinnosti dňom vyhlásenia.
§ 10.
Prevedením tohoto nariadenia poveruje sa minister verejného zdravotníctva a telesnej výchovy so zúčastnenými ministrami.
Dr. Beneš v. r.
Černý v. r., Staněk v. r., Dr. Dolanský v. r., Dr, Vrbenský v. r., Tučný v. r, Dr. Šrobár v. r., Habrman v. r., Šrámek v. r., Dr. Mičura v. r., Udržal v. r., A. Novák v. r., Srba v. r., L. Novák v. r., Dr. Dérer v. r.