E-mail (povinné):

Janko Kráľ:
Orol vták

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Robert Zvonár, Gabriela Matejová, Martin Droppa, Viera Studeničová, Peter Krško, Janka Kršková, Pavol Tóth, Renata Klímová, Michal Greguška, Martina Červenková, Andrea Minichová, Jozef Sedláček.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 756 čitateľov


 

Orol vták


[1]Keby ja bol orol vták,
vyletel bych nad oblak,
zaplieskal bych krídlami
nad našimi Tatrami.

Tatra, pusté doliny,
ja váš vtáčik rodinný,
jak prst osamotený,
letím v blesku, hrmení!

Hrôza desí celý svet —
horký, ťažký je môj let,
víchrice ma zrážajú,
perká zo mňa padajú.

Dneska zima, zajtra dážď —
ty, vlasť moja, nič nedbáš,
nedbáš, čo v tej hodine
tvoje vtáča zahynie!
A tvoj vták v krutom boji
o to všetko nestojí!
Radšej zhynie na poli,
ako by žil v nevoli.

A tvoj vták ďalej letí
búrkam divým v ústrety:
milší mu je voľný let,
jak ten celý šíry svet![1] Prvý raz v Orle IV, 1873, str. 221, potom V-1 a V-2. Redaktor Orla pod čiarou má túto poznámku: „Touto najnovšou básňou nastupuje náš dávno zamlknuvší obľúbený poet Janko Kráľ svoju novú poetickú púť po slovenských Tatrách. V zamĺknuvšom poetovi tomto pohrešovali sme mnoho. Jeho spevy sú opravdivými dietkami našich Tatier, i ľúbia sa nielen nám, no i najmä našim bodrým bratom Čechom. Keď som nedávno v Prahe p. dr. Júla Grégra navštívil, prosil ma, bych spevy „podivného Janka“ pozbieral a jemu k vydaniu doručil. Ja som mu to sľúbiť nemohol, z čiastky, že som neznal tých, u ktorých by spevy Kráľove hľadať mal. Teraz pošlúc mi náš poet tri básne pre ,Orla’ píše mi: ,Ja veru z mojich prác nič nemám, lebo tie sú z čiastky po svete roztratené, z čiastky stratily sa. A tak iba to mám z mojich prác, čo v pamäti nosím — a z pamäti odpíšem.’ — Kto by sa vystúpeniu tohto veľkého poetického talentu netešil?! Ked to hlučné ,na zdar’ poetovi našemu privolávam, prosím tých pánov, u ktorých by sa rukopisy básní Kráľových nachádzali, aby mi ich doručiť, ráčili, aby tak ich vydanie buď ,M. Sl.’, alebo p. Grégr podujať mohol.“ — Táto významná poznámka svedčí, že Janko Kráľ neposiela nové básne, ale opäť varianty toho, čo v pamäti nosil. O tom svedčí i to, že medzi troma básňami poslal i „Kvietok“ zabudnúc, že poslal báseň, ktorú už uverejnil Orol tatranský r. 1846 a Sokol r. 1866. Je temer nepochopiteľné, prečo posielal tretí variant tej istej básne. To je vysvetliteľné len tým, že Kráľ v rokoch 60. a 70. už nemyslel vážne na novú literárnu tvorbu, a len na unúvania redaktorov poslal niečo, čo skutočne „z pamäti odpísal“. — Témou, náladou i slohom patrí báseň Orol vták do rokov štyridsiatych, hoci nemáme priameho dokladu, že by ju bol vtedy napísal. V tomto zmysle vyznieva i poznámka u V-2, str. 142—3. — Orol oproti V-1 má tieto odchýlky: Keby — kebych; krydlami — krýdlami; ptáčik — vtáčik; zrážajú — srážajú; A ty vlasť má — ty, vlasť moja; zahyne — zahynie; pták — vták; zhyne — zhynie; jako by — ako by; v úsrety — v ústrety; jak — než.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.