E-mail (povinné):

Ľudovít Gašpar-Zaosek:
Dva listy

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniela Kubíková, Lucia Muráriková, Lucia Jedla.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 50 čitateľov  • I
  • II
  • Zmenšiť
 

I

Cztyeni moj sztricsko!

Hvalabohu, ket som už len pred dvoma gyni ten képesítő-hexamend scsaszlivo befejezuvala na ten diplom. Dali mi na vseczko elégséges, len z magaviseletu, t j. zdrzsáná szom szkoro buchla, lebo profeszorki szú velicze neszpravedlivé. Zato, zse ma jeden zsák z osmej z diatru v noczi domó azs ku bráne odprovaczil, a zse szom szi v promenáde hvízdala ako kanalik, a zse szom jeden ráz pot bastami na tovarisszkom báli bola. A veru som ani netanczuvala. Velmi sza na mna hnevali a jeduvali. Ale vsak mi už fcsul nist nemózsu urobit, uzs szom sza z jejich pazúróf kiszabaduvala.

Mali szme mnoho prácze azs szme sza poczili, lebo bolo velicze mnoho utcsená. Já szom na hexamente dosztala hovorit: jaké szú ve Amerike vrhi, a kdze sztoji ten tüzhányó-kopecz: „Mont Pelé“, kerí jako vedzá, mnoho ludóv zaduszil tím kénsavom, aj som dosztala „szorgalmi“ chválu za csipki, keré szom szi na szpotnú szuknu nahekluvala. Len ja szom szama szavaluvala, a főigazgatót po uherszki üdvözluvala.

Hvalabohu, zse szme sza poszlovenszki nist neucsili, lebo ulícsní páni to povedali, zse tá szlovenszká recs je spatná a skaredá, jakú len tragacsári viprávajú. Práve fcsúleki szom pályázuvala za ucsitelku do Nemes-Sklbanóczu. Len sza bojim, zse mi tá szlovenszká recs zle pojde, lebo tá štáczia je szlovenszká, a mi szme sza len vseczko pomagyarszki ucsili. To veru aj mne aj dzeczom tyasko pojde. Ja bugyem muszety ucsity szlovenszki, abi sza oni mohli naucsity pomagyarszki, aby szme sza mohli dorozumet. Skoda, zse tam páni zemani a komposzeszori inács nehovorá len poszlovenszki a aj zse nicseho nemajú. V czelej dzedzine najinteligentnejsi je senkár Iczik, lebo ten aszpon jako dobrí hazafi vipráva ponemeczki, a je aj najbohacsí, aj zamnu behá, abih bola uneho za gubernantku pri jeho malej Rifke. Aj pán faráresperes je dobrí csloveg. Len skoda, že len laczinszki a szlovenszki vipráva a pomagyarszki neví, lebo je escse ze sztarého szveta csloveg, a kegy hcze povedat magyarske szlovo, moszi szi najprv zasnupaty, abi mu prislo na rozum. Aj organiszta povedal, abih len dobre „sulyfektetovala“ na magyarszkú pesznicsku: „esküszünk, hogy tótok nem leszünk“ a ja szi veru aj dám na tom zálezsuvat, lebo to je velkí pretpisz. Aj moja kamarátka, kerá vichoczila felsőbb leány iskolát a naucsila sza könyvvezetést, tézs szkladala diplom na ucsitelku. Tá neví nist po szlovenszki, tomu sza aj tesí, lebo praj dosztane dobrú szlovenszkú státnú stáciu.

Sztricsenko mój! poslimi 4 korunki, lebo budeme mat unterhaltunk, aj szinházi előadás, lebo jeszt aj muziku moszí szi kazsdá zaplaczit. Zsáczi nám nist nedajú, len nám zadarmo udvarluvat budú.

Ruki boszkávam, jich scsaslivá vnucska,

Piroska Trkvaszy.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.