Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Hry vianočné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Hry vianočné

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Daniel Winter, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Andrea Jánošíková, Slavomír Danko.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 37 čitateľov

Sedláček V. — Príborský F.: Svätá noc

(Narodenie Pána)

Pastierska hra vianočná v 3 scénach so spevami. Strán 42, cena Ks 6.—.

Javisko: I. pastviny v horách, II. hustý les, III. kráľovská sieň u Herodesa.

Osoby: Herodes, Centur, Soman, jeho zákoníci, Gašpar, Melichar, Baltazar, traja králi, Jeda, Josuh, Kalam, ich sluhovia, Mikeš, Juda, pastieri, svätá rodina, anjeli, pastieri.

Rekvizity: hlas slávika, kukučka, salaš, balvany, ovce, trúby, šesť zlatých hárf, kráľovský trón, meče, halapartne, Jezuliatko v jasličkách na slame.

Kroje: z čias narodenia Ježiša.

Dej: Za hviezdnatej noci pastieri strážia svoje stádo. V spánku zjavujú sa im anjeli, ktorí zvestujú narodenie Ježiša. Pastieri odchádzajú s darmi do Betlehema. Traja králi zablúdili v lese, ale anjel ich vyvedie na pravú cestu. Vedie ich hviezda okolo Herodesa, ale sú poučení, aby sa tade nevracali, lebo Herodes číha na život novorodeného kráľa. Herodes už vie o Kráľovi Kráľov, keď Traja králi k nemu prídu. Víta ich ľstive a žiada, aby mu oznámili na zpiatočnej ceste miesto narodenia. Po ich odchode však dá pozabíjať všetkých novorodených chlapcov, lebo sa bojí o svoju moc. Vtom však zjavuje sa mu anjel, ktorý mu vyčíta jeho hriechy. Herodes klesá a hra končí živým obrazom a radostným spevom.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.