Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Hry vianočné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Hry vianočné

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Daniel Winter, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Andrea Jánošíková, Slavomír Danko.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 37 čitateľov

Wohlauf N. — Žeko K. B.: Betlehem a Jeruzalem

Vianočná hra v 5 dejstvách. Strán 60, Ks 6.—.

Javisko: I. pasienky pri Betleheme, II. otvorený kraj — pastierske šiatre, III. vnútro jaskyne, IV. sieň u Herodesa, V. pred jaskyňou.

Osoby: anjel, Panna Maria, sv. Jozef, Jakub, pastier, Dávid, Šimon, Efraim, jeho synovia, Ruben, Benjamin, Joel, Levi, Joachim, Manasse, pastieri, Henoch, kupec, Avelinus, Korvínus, Herodes, Gašpar, Melichar, Baltazár, anjel strážca, zlý duch Herodesov, stotník, dôstojník, 2 komorníci, 2 zákoníci, sluha, tajomník, 2 posli Troch kráľov, vojaci, družina.

Rekvizity: veľký kameň a peň, mešec s peniazmi, pastierske šiatre, jasličky, pastierske dary, trón, kopie pre vojakov, pergamenové svitky, jasná hviezda, 3 kráľovské koruny, zlato, kadidlo, myrha, pokrovce.

Kroje: rímanské, židovské a pastierske.

Dej: Naplňuje sa čas narodenia Pána. Všetky predpoklady tomu nasvedčujú. Tušia to i pastieri, ktorí ženú do Jeruzalema ovce na predaj a cestou poskytnú nocľah rodine, ktorú nechce nikto ubytovať. Je to Jozef a Maria. V chudobnej a prázdnej maštaľke narodí sa Jezuliatko, o ktoré prejaví záujem aj Herodes. Úlisne prijme Troch kráľov, ktorí sa idú malému Jezuliatku pokloniť a obetovať mu svoje dary a chce sa od nich dozvedieť miesto, kde dieťa je. To sa mu ale nepodarí, lebo Traja králi vnuknutím božím vracajú sa inou cestou a sv. rodina, chránená anjelom strážnym, dostane sa skoro do bezpečia, takže hnev a pomsta Herodesa ju nezastihne.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.