Zlatý fond > Diela > Boj proti opilstvu


E-mail (povinné):

Ambro Pietor:
Boj proti opilstvu

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Michal Belička, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Andrej Slodičák.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 45 čitateľov

Následky opilstva

Užívanie liehových nápojov má strašné následky. Lieh, špiritus, je najzúrivejším nepriateľom človečenstva, v ňom je prameň hmotnej biedy a duševnej spustlosti.

Do Europy doniesli liehové nápoje Arabi. Ešte v šesťnástom století užíval sa špiritus len ako liek, až roku 1678 započali v Európe pálenku všeobecne predávať a piť. Najviac rozšírila sa pálenka vojnami. Keď malo ísť vojsko do bitky, opojili ho, aby ho k boju povzbudili.

Pálenčený mor nie je obmedzený, on šíri sa nielen po krajinách chudobných, ale aj po štátoch bohatstvom oplývajúcich, a nielen medzi pospolitým ľudom, ale aj vo vyšších stavoch. V New-Yorku, v Amerike, je asyl, to jest opatrovňa pre opilcov, kde pred rokami bolo 340 kupcov, 226 lekárov, 197 advokátov, 30 kňazov, 8 sudcov. Ani ženské sa z toho nevynímajú; opatrujú tam aj početné panie z najprednejších rodín.

Vynikajúci spisovatelia, učenci, štátnici, lekári, rovnako vyslovujú sa o záhubnom vplyve liehovín. Amerikánsky spisovateľ Henry Carey poznamenáva, že „liehoviny olupujú človeka o modzok a rozum.“ A slávny nemecký lekár Krištof Hufeland píše: „Stálym pitím pálenky upadá človek do tupej surovosti. Pri iných náruživosťach býva predsa nádej na polepšenie, ale pri tejto neresti niet tej nádeje.“

Pálenka vraj posilňuje. Aké to mámenie seba! Na okamih osvieži, rozčulí, ale v celku práve oslabuje človeka. Znamenitý český spisovateľ Karol Adámek hovorí, že „liehoviny účinkujú na telesnú ústrojnosť, ako ostrohy na omdleného koňa: na chvíľu sa zopne, ale hneď zase potrebuje ostrohu.“

Vedeckými zkúškami je dokázané, že pálené nápoje sú o mnoho škodlivejšie, ako nápoje, ktoré kysnú; menovite pálenka zo zemiakov obsahuje veľké množstvo otravujúcich liehov, fúslu atď.

Hovorí sa, že pálenka hreje. To je len na okamih. Pri výpravách k severnej točni, na ľadové more, ukázalo sa, že tí, čo pijú pálené, neznesú toľko zimy, ako tí, čo pijú iné nápoje. Aj to vieme, že v zime mrznú najviac ľudia opití.

Od liehu zomiera viac ľudí, ako na choleru a mor. Pitím páleného kráti si človek život o jednu tretinu, aj o dve.

Tri štvrtiny pohlavných nemocí, výstupkov, hriechov, ohavností, sú následkom požívania liehových nápojov.

Štvrtá čiastka všetkých pomätencov v edinburgskom blázinci, v Škótsku, zapríčinila si túto strašnú nemoc požívaním liehových nápojov. V novšom čase povážlive vzrastá počet nemocí na modzok, ale celkom v tom pomere, ako opilstvo. Všetky epidemické, nákazlivé nemoce požadujú ďaleko viac obetí zpomedzi opilcov, ako zpomedzi striezlivých.

Štvrtá čiastka všetkých prípadov náhlej smrti vyplýva z opilstva; podobne z toho šiesta čiastka všetkých prípadov samovraždy, ba dokázané je, že v niektorých krajinách v istých rokoch len opilci páchali samovraždu.

Kde ožranstvo najväčšmi zúri, tam aj ľud telesne najviac hynie. Vidíme to jasne všetci počas nováčenia, rekrutačky, že v takých krajoch stále a úžasne ubýva mladíkov k vojenskej službe schopných.

Je teda prirodzené, že s opilstvom klesá aj hmotný blahobyt ľudu; kde zúri opilstvo, tam kvitne úžera. Opilstvo je kolískou lenivosti, biedy aj žobráctva.

Ale opilstvo má aj strašné následky pre potomstvo; celé rodiny vymierajú.

Pálenčenými nápojami zkazený národ zostáva v otroctve a nemravnosti; taký národ korí sa slepo každému zákonu, každému slovu, ktoré vyplýva z ľubovôle tyrana.

Najväčším nepriateľom svobody a dobrého spoločenského i rodinného života sú liehové nápoje.

Prirodzený následok opilstva rodičov je, že zanedbávajú výchovu dietok; opilstvo vedie k nevzdelanosti a k zločinom.

Nikto nepáli toľko špiritusu, nikto nepredá toľko pálenky, ako Židia, ale ani nikto sa jej tak nevystríha. Židia vedia, čo pália a čo predávajú a prečo to oni nepijú? Učme sa od nich!
Ambro Pietor

— novinár, národnokultúrny pracovník, redaktor, obranca slovenských národných práv, spoluzakladateľ gymnázia v Kláštore pod Znievom Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.