Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Robert Zvonár, Gabriela Matejová, Martin Droppa, Viera Studeničová, Peter Krško, Janka Kršková, Pavol Tóth, Renata Klímová, Michal Greguška, Martina Červenková, Andrea Minichová, Jozef Sedláček. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 250 | čitateľov |
Duma slovenská(1861) – príležitostná báseň Janka Kráľa, prvýkrát publikovaná v humoristickom a satirickom časopise Černokňažník v roku 1861. Vznikla pri príležitosti memorandového zhromaždenia Slovákov v Turčianskom Svätom Martine 6. júna 1861.
Dumy predstavujú v kontexte slovenského romantizmu, ale aj v kontexte tvorby Janka Kráľa, špecifický okruh básní, odkazujúci na starobylý slovanský žáner. Duma slovenskáje rámcovaná typickým symbolom slovenského romantizmu – symbolom sokola vznášajúceho sa nad krajinou, predstavujúceho princíp slobody. Autor zachádza do starobylých, až mýtických dejín Slovákov a vytvára obrovský oblúk siahajúci „od nepamäti“ až po „navždy“. Tematizuje zaniknuté národy, urbánny charakter slovenskej spoločnosti, podieľa sa na budovaní štúrovského mýtu, keď o Štúrovi hovorí ako o vodcovi. Zamýšľa sa nad odcudzením slovenských synov a zobrazuje pochmúrny svet, v ktorom absentuje základná podmienka akéhokoľvek pozitívneho vývinu – sloboda. Postupne sa však atmosféra na ploche básne vyjasňuje, memorandové zhromaždenie vníma ako veľké stretnutie slovenskej rodiny. Princíp slobody chápe ako konštitutívnu súčasť Slovanstva: „Sloboda, Slovanstvo bude vždycky jedno, jak má jedno padnúť, tak nech padnú vedno.“
Literatúra
VÁROSSOVÁ, Elena: Historicko-filozofické a sociálno-politické náhľady J. M. Hurbana a Janka Kráľa. In: Prehľad dejín slovenskej filozofie. Bratislava : SAV, 1965.
KRAUS, Cyril: Impulzy a inšpirácia slovenského romantizmu. Bratislava : Veda, 1979, s. 104 – 114.
VONGREJ, Pavol: Syn sveta. Bratislava : Tatran, 1989.
Autor: Ústav slovenskej literatúry SAV
Tento text možno použiť len na študijné účely. Viac informácii
— básnik, jeden z najvýznamnejších a najradikálnejších predstaviteľov slovenskej romantickej generácie Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam