Janko Kráľ:
Orol

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Robert Zvonár, Gabriela Matejová, Martin Droppa, Viera Studeničová, Peter Krško, Janka Kršková, Pavol Tóth, Renata Klímová, Michal Greguška, Martina Červenková, Andrea Minichová, Jozef Sedláček.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 1722 čitateľov


 

Orol– báseň – osobná spoveď Janka Kráľa, prvýkrát publikovaná v prílohe Slovenských národných novín Orol tatránskyv roku 1845.

V tomto texte sa básnik vyznáva zo svojho osobného nepokoja – lyrický subjekt metaforicky reprezentuje motív orla, ktorý sa hneď v úvode básne v túžbe prekonať prízemnosť sveta vznesie do transcendentných výšin, do iného sveta, kde jeho dom „konca, kraja nemá“. Individuálny pocit sa konfrontuje s konvenčnou predstavou pokojného domova. O neoprávnenosti pesimizmu a pocitu vykorenenosti sa lyrický subjekt pokúša presvedčiť aj matka, ale neúspešne. Protagonista ju vypočuje, ale jej názory odmieta, hnaný nedefinovanou silou, inštinktom či pudom po diaľkach a putovaní. Zrieka sa návratu do krajiny, práve naopak: rozhoduje sa pre únik z domova. Podlieha fatálnemu mámeniu diaľok – jeho „osud ... rastie v šírej pustatine“, v nekonečných rovinách, ktoré mu poskytujú priestor pre nespútaný let do neznáma, ktorý sa podľa autora končí až smrťou. Kráľ sa v tejto osobnej spovedi priznáva k ašpiráciám básnicky uchopiť svet a nekonečno, záver však vyznieva temne, pesimisticky. Sloboda so sebou prináša osamelosť.

Literatúra

Janko Kráľ.Zborník statí. Zost. J. Sloboda, S. Šmatlák. Bratislava : Tatran, 1976.

KRAUS, Cyril: Impulzy a inšpirácia slovenského romantizmu. Bratislava : Veda, 1979, s. 104 – 114.

Autor: Ústav slovenskej literatúry SAV

Tento text možno použiť len na študijné účely. Viac informácii

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.