Janko Kráľ:
Povesť

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Robert Zvonár, Gabriela Matejová, Martin Droppa, Viera Studeničová, Peter Krško, Janka Kršková, Pavol Tóth, Renata Klímová, Michal Greguška, Martina Červenková, Andrea Minichová, Jozef Sedláček.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 300 čitateľov


 

Povesť– romantická balada Janka Kráľa, prvýkrát publikovaná v almanachu Nitrav roku 1844. Balada v duchu ľudových povier vykresľuje mravné spôsoby slovenského ľudu. Roztopašné dievky postihne za výsmech bezvládnej stareny spravodlivý, ale pomerne krutý trest.

Balada je rámcovaná nočným rozprávaním tajomného mnícha v kolibe, kde sa ukrýva dievčina, ktorá zablúdila pri zbere malín. Z archetypálnej situácie sa odvinie príbeh, ktorého podnetom je pohľad staručkého mnícha na vodu („mníchova duša s šumom vôd chodí“), resp. na husi na vode, syzifovsky sa pokúšajúce vzlietnuť, víchor ich však zakaždým zrazí späť. Romantický charakter balady podporuje množstvo náznakov, na základe ktorých vzniká typická atmosféra tajomnosti. Intenzívne využívaná prírodná symbolika podporuje takmer démonicky pôsobiacu imagináciu: „Vetríček ako nútený veje, nocou šustí ak´ mátoha. Nemá mizerný v svete nádeje – kreme nádeje na Boha.“ Rámcovaním je príbeh starej nevládnej, veľmi pobožnej vdovy, ktorá poprosí mladé perúce dievčatá o vodu. Tie ju však len vysmejú, kruto označia za „krpku“. Na to zareagujú prírodné živly a silná voda strhne nielen prané šaty, ale naveky zmiznú aj dievky. Povesťpreto možno považovať za jednu z mála Kráľových balád so zreteľnejším moralizujúcim záverom, ktorému sa tento autor zväčša vyhýbal.

Literatúra

KRAUS, Cyril: Slovenská romantická balada.Bratislava : Vydavateľstvo SAV, 1966.

KLÁTIK, Zlatko: Typ Kráľovej balady. In: Slovenská literatúra, roč. 21, 1974, s. 342 – 355.

BRTÁŇ, Rudolf: Janko Kráľ a ľudová tradícia. In: Literárny archív 5. Martin : Matica slovenská, 1968, s. 147 – 187.

KLÁTIK, Zlatko: O sémanticko-štylistickej viacplánovosti balady Janka Kráľa. In: Slovenská literatúra, roč. 23, 1976, s. 300 – 311.

Autor: Ústav slovenskej literatúry SAV

Tento text možno použiť len na študijné účely. Viac informácii

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.