Janko Kráľ:
Zverbovaný

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Robert Zvonár, Gabriela Matejová, Martin Droppa, Viera Studeničová, Peter Krško, Janka Kršková, Pavol Tóth, Renata Klímová, Michal Greguška, Martina Červenková, Andrea Minichová, Jozef Sedláček.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 323 čitateľov


 

Zverbovaný– romantická balada Janka Kráľa, prvýkrát publikovaná v almanachu Nitrav roku 1844, jej prvý koncept je súčasťou autorových českých básnických prvotín.

Janko Kráľ sa v tejto balade významne prikláňa k folklóru a vykresľuje dramatický výjav zo života ľudu, dramatickú scénu odohrávajúcu sa v dedinskej krčme. Protagonista Janíček sa ocitá v priamom konflikte s reálnym vonkajším svetom, ktorý ho obklopuje. Takmer celá rodina i všetky blízke osoby stoja proti nemu („Otec ho bičuje, sestra ohovára a milá ho jeho s druhým potvára.“) Túto situáciu možno hodnotiť ako romantický konflikt indivídua so spoločnosťou. Janíček nie je prostým synom prírody, ale má i nepokojné, odbojné črty. Dramatickosť sa tu z vonkajšej akcie presúva do vnútra hrdinu, do sféry prežívania, keď subjektívne túžby narážajú na obmedzenia reality. Scéna odohrávajúca sa v krčme sa vyostruje, protagonista sa rozhodne nebyť pasívnym nástrojom v rukách osudu a premieňa sa na aktívny dramatický charakter. Únik z nepriaznivých okolností vidí vo vojenskom živote, v zbrani, pomocou ktorej chce zmeniť svoj osud: „Či to má vždy tak byť, ako dosiaľ bolo?“

Literatúra

KRAUS, Cyril: Slovenská romantická balada.Bratislava : Vydavateľstvo SAV, 1966.

KLÁTIK, Zlatko: Typ Kráľovej balady. In: Slovenská literatúra, roč.21, 1974, s. 342 – 355.

BRTÁŇ, Rudolf.: Janko Kráľ a ľudová tradícia. In: Literárny archív 5. Martin : Matica slovenská, 1968, s. 147 – 187.

KLÁTIK, Zlatko: O sémanticko-štylistickej viacplánovosti balady Janka Kráľa. In: Slovenská literatúra, roč. 23, 1976, s. 300 – 311.

Autor: Ústav slovenskej literatúry SAV

Tento text možno použiť len na študijné účely. Viac informácii

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.