Zlatý fond > Diela > Zlatý kvet z Tatranskej doliny


E-mail (povinné):

Ivo Gajdoš:
Zlatý kvet z Tatranskej doliny

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Tibor Várnagy.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 31 čitateľov

Druhé dejstvo

Tatranská dolina: Zprava, zľava skaly, v pozadí les, potôčik, naprosted stromčeky, pri nich krč. (Javisko ztemnelé, len mesačný svit osvetľuje kraj. Les mierne šumí.)

1. výstup

Vodník. Neskoršie Víly.

VODNÍK (sedí na krči, pláta sieť a pri tom spieva):

Svieť, mesiačik, svieť, kým zaplátam sieť; na rybičky, na dušičky, svieť, mesiačik, svieť, kým zaplátam sieť!

(Prestane plátať, ponaťahuje sa, potom hovorí.) Ach, tí ľudia! Každý deň aby som popravoval svoje siete. Čo ja môžem za to, že

som vodndík? Veď musím lapať ľudí, neopatrných ľudí — A najmä malé, neposlušné deti rád lapám a dušičky ich schovávam pod hrniečky. Je to trest Boží za ich neposlušnosť. Koľko ráz takému samopašnému chlapcovi hovorí otecko, matička: „Nekúpaj sa na mieste, ktoré neznáš“ — ale čo on poslúchne? — A potom mňa preklínajú, miesto aby uznali, že samopašný chlapčok bol na svojom nešťastí sám vinovatý — — (Vezme opäť sieť do rúk, pláta a spieva ako predtým.)

Svieť, miesiačik, svieť, kým zaplátam sieť: na rybičky, na dušičky, svieť, mesiačik, sviet, kým zaplátam sieť!

(Odhodí sieť, vstane, ponaťahuje sa, hovorí.) Nie, dnes mi tá robota nechce nijako ísť od ruky. A kde sú dnes víly? (Ohliada sa.) Čože ešte neprišly? Však už by tu mohly byť, predsa len by mi bolo veselšie v tej mojej osihotenosti. Lež čuj, čo to?

VÍLY (sbor za scénou):

[: Tajomná noc, čarovná noc, mesiačik s vysoka svieti; podivnú báj vypráva háj o zlatom čarovnom kvietí… ]

VODNÍK: A hej! To sú víly — a čože to spievajú? (Načúva.)

VÍLY (sbor za scénnou):

[Tajomná noc, čarovná noc, útechu prináša z diali; čarovný kvet žiari už v svet na Tatier vysokom brali.]

VODNÍK: Hej! Žiari už čarovný zlatý kvet (ukazuje) hen tam na vysokom tatranskom brali. — Ani som nespomenul, že je dnes čarovná svätojanská noc. To asi zato, že mňa ľudia stále jedujú a trhajú moje siete. — (Zamyslene.) Áno, dnes vždy raz do roka vykvitá na holom tatranskom brali zlatý kvet — zlatý kvet lásky. Zneje to ako pohádka — a ľudia márne túžia dosiahnuť tohoto kvetu. Zdá sa veru, že umrela láska vo svete, zdá sa, že len sobectvo bujní — a preto aj nedosiahnu tohoto čarovného zlatého kvetu. (Sadá si na krč, v zamyslení podopiera hlavu.)

VÍLY (sbor za scénou):

(Tajomná noc, čarovná noc, mesiačik s vysoka svieti; podivnú báj výprava háj o zlatom čarovnom kvietí.)

VODNÍK (zamyslene): Keby tak vedel Janíčko, že dnes vykvitnul opäť zlatý čarovný kvet v Tatranskej doline, ktorým by mohol uzdraviť svoju matičku, ako by sa zaradoval! Poznám ho veľmi dobre, hodný, poslušný je to šuhajíček — a jako ľúbi svoju matičku! Ach, škoda, škoda, že nemôžem mu ho doniesť, že nemôžem k nemu. Po celý rok sme my pre ľudí neviditeľným svetom — ja, víly, horský duch, škriatkovia — len v dnešnú noc môžu nás spatriť ľudské oči, práve ako ten zlatý kvet — však v ich srdci musí horieť svätý oheň lásky, bez neho aj v dnešnú noc, v tú čarovnú svätojánsku noc, aj my aj kvet zostaneme neviditeľní.

2. výstup

Vodník. Víly. 1. a 2. víla.

VÍLY (zprava, zľava prichádzajú tanečným krokom, tvoria kruh a vzavši sa za ruky pomaly točia sa do kola. Spev):

Chytro, sestry, chytro, sestry, do kola, do kola, než nás polnoc, než nás polnoc odvolá, odvolá! Čarovný kvet vykvitnul už na brali, na brali, a mesiačik jasne svieti do diali, do diali!

Chytro, sestry, chytro, sestry, do kola, do kola, než nás polnoc, než nás polnoc odvolá!

(Nasleduje rytmický tanec — doprevod piana, orchestru.)

VODNÍK (vstane s krča): Vítajte, sestričky Víly, vítajte v túto čarovnú svätojánsku noc! Mesiačik nám tak krásne svieti a hľa! (ukazuje) hen tam na brali už rozkvitnúl čarovný kvet — jak svieti, jak žiari! ver’, ako láska materinského srdca — — o, vedieť tak Janíčko o ňom! Ako by sa zaradoval, keby vedel, že nie je to len pohádka, že ozaj kvitne zlatý kvet — —

1. VÍLA: Máš pravdu, Vodníku, rozkvitnul už zlatý čarovný kvet lásky — lenže bohožiaľ mnohí ľudia nevedia, že dnes rozkvitá tento podivný kvet.

2. VÍLA: Áno, pravdu hovoríš, sestrička, a to zato, že mnohí ľudia nedoprajú v svojom srdci ani troška miestočka láske — veru, skôr utlačia tieto lepšie city a len sobectvu nechajú rozkvitnúť.

VODNÍK (pokyvuje súhlasne hlavou): A preto neradujú sa ani z Božej prírody, nevidia nás, ani hen z toho čarovného zlatého kvetu — —

VÍLY (sbor):

Chytro, sestry, ešte raz zatočme sa do kola, [:než nás ten hodín jasný hlas v úkryt nás zas odvolá:] Chytro, sestry, ešte raz vpravo, vľavo znovu len, (než na naše oči zase svätojanský sadne sen!)

(Rytmický tanec.)

3. výstup

Predošlí. Neskoršie Janko.

VODNÍK (díva sa na ne): Hneď by som si aj ja s Vami zatancoval — škoda, že som už starý a nevládzem tak pekne sa nakrúcať ako Vy, sestričky!

VÍLY (sbor):

To veru rady by sme zrely, jak tancovať náš Vodník vie!

(Smejú sa a tančia okolo vodníka, potlieskavajúc do taktu rukama. Hudba!)

VODNÍK (napajedene): Len sa nesmejte, sestričky! Veru Vám dokážem, že aj starý Vodník vie zatancovať. (Chystá sa k tancu.)

VÍLY (utvoria okolo Vodníka kolo, Vodník uprostred tancuje, víly spievajú):

Vodenka studená bystro s hôr padá, [: v tisícich krupajach do trávičky sadá; :] vo vlnkách chladivých rybička pluje, [: sieť svoju v hlbine vodník sebe snuje: :] rybičky, dušičky, beda, ach, beda! [: v sieti tej zahynie, kto si pozor nedá! :]

VODNÍK (sebavedome): Tak, vidíte, sestričky, že aj starý Vodník ešte niečo vie! — (Počuť kroky.) Však, čo to? Ktosi prichádza! — Na svoje miesta, sestričky! (Vodník usadne na krč, víly sa rozostúpia vpravo, vľavo, usadnú, ako by spaly.)

JANKO (prichádza zľava. Ide ustate, ustate hovorí): Ach, aký som ustatý, nohy tak bolia, hlava klesá a oči by chcely spať — (vzchopí sa) — lež nie — ja musím najsť ten čarovný zlatý kvet. — Dnes vraj vykvitne — o, Bože, pomôž mi, aby som ho našiel — — — (Uprostred javiska zostane stáť, rozhliada sa.) Aký smutný kraj — samá skala — ach, tak smutno tu! — (bojazlivo) len mesiačik osvetľuje to smutné priestranstvo a tie divné skaly. Zdá sa, ako by to boly spiace postavy — ako sa bojím! — (Zmuží sa.) Ale nie, preč, bázeň! Je to pre matičku — pre moju dobrú matičku! — Čo to? (Ide k Vodníkovi — naraz ustúpi o krok, uľakane.) Vodník! — Ako som sa zľakol!

VODNÍK (mierne): Neboj sa, Janíčko, neublížim ti! Poznám ťa, že si hodný, že ľúbiš aj poslúchaš svoju matičku — čo tu hľadáš v tak neskorú hodinu? Čo vylákalo ťa do opustenej Tatranskej doliny v dnešnú noc?

JANKO: Ach, keby si vedel — ale ozaj mi neublížiš?

VODNÍK: Veď som ti už hovoril — a potom — (tajomne) — v dnešnú čarovnú noc svätojanskú — v ktorej rozkvitá čarovný zlatý kvet lásky — v tejto noci aj tak nemám k ľuďom moci.

JANKO (radostne): Hovoríš, dobrý vodníku, že v dnešnú čarovnú noc svätojanskú rozkvitá čarovný zlatý kvet lásky. — Nie je teda pohádkou, čo rozpráva sa o zlatom kvete?

VODNÍK: Je a nie je, Janíčko! Pre toho, kto v svojom srdci nosí čistú, hlbokú lásku, pre toho nie je pohádkou — pre jeho oči je otvorená Božia príroda a on vidí všetko, čo ľudia zlí vidieť nemôžu. A prečo sa pýtaš po zlatom čarovnom kvete?

JANKO (smutne): Ach, moja drahá mamička je ťažko chorá — ach, jak mi jej je ľúto. Bojíme sa s Markou, aby nám nezomrela, ako otecko. (Plače.)

VODNÍK (sústrastne): Úbohý Janíčko!

JANKO: Hovoril si, dobrý Vodníku, že dnes vykvitne zlatý čarovný kvet Tatranskej doliny — vyprávala mi Marka, že tento kvet má moc, že keď chorý k nemu privonia, že ho uzdraví — je to ozaj pravda?

VODNÍK: Áno, Janíčko — a ak Ti je kvet súdený, padne Ti s vysokého, nedostupného brala dole do trávy — — však čuj!

VÍLY (pomaly vstávajú a spievajú):

Tajomná noc, čarovná noc, mesiačik s vysoka svieti, podivnú báj výprava háj o zlatom čarovnom kvietí, Tajomná noc, čarovná noc útechu prináša z diali, hľa! zlatý kvet žiari už v svet na holom Tatranskom brali. Tajomná noc, čarovná noc, ponáhľaj, Janíčko milý, odtrhni kvet, čo žiari v svet len v tejto čarovnej chvíli!

(Prí ostatnej sloke kvet pomaly klesá s brala k zemi a tam zostane svietiť.)

4. výstup

Predošlí. Duch Tatranskej doliny.

JANKO (pri speve víl obzerá sa, spatrí kvet, ponáhľa k nemu): O, dobrý Bože môj — jak Ti ďakujem — O, čarovný zlatý kvetu! uzdraví sa moja dobrá matička, uzdraví! (Vtom silne sa zablyskne, hrom zarachotí, zotmie sa, vodník, víly zmiznú; tma, blýskanie, rachotenie hromu. — Objaví sa duch [reflektor!].)

DUCH: Kto si, biedny pozemský červík?

JANKO (uľaknutý): Som — som Janíčko — mocný duch Tatranský!

DUCH: A čo tu hľadáš? (Hrozivo.) Ha, čo vidím? — Ty chceš odtrhnúť čarovný zlatý kvet? Ha, zmámil Ťa zlata lesk, biedny pozemský červík?

JANKO (kľakne, sopne ruky, prosebne): Ach, mocný duchu Tatranský, nehnevaj sa, že vkročil som v Tvoju tajomnú ríšu — nie, zlata, striebra lesk — lež moja dobrá, chorá matička prinútili ma k tomuto skutku. Čo mi do zlata, do striebra, keď moja dobrá matička chorie — —

DUCH (hrozivo): Mne luhať nesmieš! a ak Ťa zmámil zlata, striebra lesk, vedz, biedny pozemský červík, že — akonáhle sa dotkneš kvetu, kvet zmizne a Ty prepadneš sa do nútra týchto hrozných skál. Už mnohý odvážlivec zaplatil svoju túžbu po zlate touto hroznou smrťou! (Miernejšie.) Nože, odtŕhni kvet — je polnoc práve!

JANKO: O, ďakujem Ti, mocný duchu, ďakujem Ti za moju dobrú matičku! — (Skloní sa ku kvetu, odtrhne ho — opäť velké blýskanie, rachotenie hromu, Janko zamdlený klesá k zemi.)

DUCH (mierne): Boh Ti pomôž! Čarovný zlatý kvet lásky uzdraví Tvoju chorú matičku! (Žehná ho, potom zmizne. Javisko sa rozsvetlí.)

JANKO (leží pri kameni, v ruke drží kvet. Pomaly dvihá hlavu, prázdnou (ľavou) rukou pretiera oči.): Čo to? Sníval som? Kde to som? (Obzerá sa okolo seba.) Tatranská dolina! — skaly (Podíva sa na ruku, radostne.) Ach, zlatý čarovný kvet! — (Z polospánku.) O, moja dobrá mamička, ozdraviete, ozdraviete! (Ustatý opäť skloní hlavu na kameň a zaspi.)

(Opona padá. Koniec II. dejstva.)




Ivo Gajdoš

— autor poézie, prózy a divadelných hier určených najmä mládeži, učiteľ, spoluautor učebníc pre národnostné a slovenské meštianske školy Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.