Zlatý fond > Diela > Spis 4. „Blahoprajné prejavy“

Martin Rakovský:
Spis 4. „Blahoprajné prejavy“

Dielo digitalizoval(i) Petra Vološinová, Viera Studeničová, Peter Krško, Pavol Tóth.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 83 čitateľov

Básňou O vstupe jeho svätého cisárskeho Majestátu Ferdinanda do mesta Praha (lat. orig. De ingressu sacratissimae Caesareae Maiestatis Ferdinandi in urbem Pragam) prispel Martin Rakovský (1535 – 1579) do zbierky BLAHOPRAJNÉ PRAJAVY - O triumfálnom príchode jeho jasnosti, nepremožiteľného cisára Ferdinanda I., otca vlasti, do Prahy, hlavného mesta Česka (lat. orig. De triumphali adventu serenissimi et invictissimi imperatoris Ferdinandi I. P. P. Pragam Bohemorum Metropolim, Gratulatoriae Acclamationes), ktorú vydali pražskí literáti pri príležitosti Ferdinandovho príchodu do Prahy 8. novembra 1558.

Zbierka má rozsah 38 listov a vyšla z redakcie magistra Jakuba z Varvažova, ktorý napísal do tejto zbierky okrem venovacej ešte ďalšie tri básne. Okrem Rakovského do zbierky prispeli Tomáš Mitis, Šimon Proxenus, Andrej Lucinius, Peter Codicillus, Vit Traianus, Jan Banno, Prokop Lupáč, Juraj Spanmuller, Gregor Khern, Jan Bastarius, Daniel Mathaschii a Vincent Makovini. Rakovského báseň je do zbierky zaradená na piatom mieste.

Literatúra

OKÁL, Miloslav : Život a dielo Martina Rakovského : Matica slovenská, 1979, str. 180

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.