Zlatý fond > Diela > Spis 7. „Štyri kapitoly z prorokov“

Martin Rakovský:
Spis 7. „Štyri kapitoly z prorokov“

Dielo digitalizoval(i) Petra Vološinová, Viera Studeničová, Peter Krško, Pavol Tóth.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 75 čitateľov

Štyri kapitoly z prorokov s podtitulom a niekoľko žalmov, zbásnené v elegickom distichu (latinský originál Quatuor prophetica capita cum aliquot psalmis elegiaco conscripta), je básnická zbierka Lactantiusa Ioannesa Codiciusa, do ktorej prispel Martin Rakovský (1535 - 1579) jednou krátkou básňou.

Lactantius Ioannes Codicius pochádzal zo Šluknova a po štúdiách vo Frankfurte nad Odrou, v Roztokách a vo Viedni bol krátky čas učiteľom v Chelme, potom sa stal kanonikom v Budyšíne a v rokoch 1560 - 61 aj v Bratislave, odkiaľ však tiež čoskoro odišiel. Vydal niekoľko básnických zbierok. Písal epigramy, elégie a náboženskú lyriku, okrem toho napísal niekoľko básní do zbierok iných autorov. Vo svojich dielach bránil katolícku vieru a odsudzoval Lutherovo učenie.

Štyri kapitoly z prorokov vydal Codicius v roku 1961, keď posobil ako kanonik v Bratislave. V tejto zbierke básnicky spracoval štyri kapitoly zo starozákonných prorokov (12. kapitolu Izaiáša, 5. kapitolu Barucha, 15. kapitolu Ezechiela a 13. kapitolu Zachariáša) a sedem žalmov (20, 72, 107, 121, 123, 126 a 137).

V krátkej Rakovského básni Básnikov L. Jánovi Codiciovi (latinský originál L. Iohan. Codicio poetae) opisuje autor perzonifikovaný Dunaj, ako sa na ceste zo západných krajín zastaví pri Bratislavskom hrade a vypočujúc Codiciovu báseň, pozdravuje tunajších básnikov a vyzýva ich ďalej spievať a aby sa toto miesto stalo sídlom Múz a aby Codicius skladal nábožné básne. Prekvapuje, že Rakovský napísal báseň do zbierky Codicia, odporcu Lutherovho učenia. Možno túto skutočnosť vysvetľuje posledné dvojveršie (Bárs by len veľký ten spevák obrátil k zbožnému cieľu / básnickú žilu a dary panenských aonských diev.) - možno chcel Rakovský naznačiť, že túto nábožnenskú lyriku má Codicius písať v duchu reformácie.

Literatúra

OKÁL, Miloslav : Život a dielo Martina Rakovského : Matica slovenská, 1979, str. 244

Spracoval: Peter Krško

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.