Zlatý fond > Diela > Spis 9. „O smrti slávneho a cnosťou a vzdelaním vynikajúceho magistra Mateja Rakovského z Rakova“

Martin Rakovský:
Spis 9. „O smrti slávneho a cnosťou a vzdelaním vynikajúceho magistra Mateja Rakovského z Rakova“

Dielo digitalizoval(i) Petra Vološinová, Viera Studeničová, Peter Krško, Pavol Tóth.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 65 čitateľov

Po nečakanej smrti Mateja Rakovského, ktorý čoskoro po nastúpení do funkcie rektora jihlavskej školy podľahol v roku 1562 moru, vydal najmladší z bratov Rakovských, Mikuláš, zbierku epicédií O smrti slávneho a cnosťou a vzdelaním vynikajúceho magistra Mateja Rakovského z Rakova (latinský originál De morte clarissimi viri, virtute et eruditione praestantis M. Mathiae Rakocii a Rakow). Do zbierky prispeli okrem bratov Mikuláša a Martina Rakovských aj Matejov učiteľ Matúš Kollinus, Matejovi priatelia Jan Rosinus a Matúš Naisser a aj Matejovi žiaci: Mikuláš Kollaczinus, Jan Geschelius a Juraj Popiczenus. Všetci menovaní, až na Martina Rakovského, vo svojich básňach vyzdvihovali dobré vlastnosti nebohého, jeho pôvod, vzdelanie, vyjadrovali svoj zármutok nad jeho smrťou alebo prosili Krista, aby Mateja prijal k sebe. Z týchto básní sa vymyká len báseň Martina Rakovského, ktorý venoval svojmu bratovi len strohý dvojriadkový náhrobný nápis. Prekvapuje to o to viac, že sa vie o veľmi blízkom vsťahu Martina a Mateja. Už vo svojej prvej zbierke Proklov astronomický systém, ktorú vydal v roku 1555, venoval Martin Rakovský bratovi Matejovi týmito slovami Báseň o rakoch:

Túto tiež báseň ti na prečítanie posielam, Matej aby si zase ty svoje poslal mi, milý môj brat. Lebo nech zahyniem hneď, ak radšej nečítam tvoje básne než svoje, čo útla Múza mi ráčila dať.

Aj v zbierke O skone pána Juraja Rakovského z roku 1560 venoval Martin Rakovský jednu báseň bratovi Matejovi. Hoci bol Martin skľúčený bolesťou zo straty rodičov a strýka Juraja a učiteľa Leonarda Stöckela a znepokojený pomermi, ktoré sa vyvíjali v neprospech rodiny Rakovských, napísal bratovi Matejovi báseň, v ktorej mu blahoželal k štúdijným úspechom a radil mu, aby sa venoval Múzam a aby vďaka svojmu nadaniu získal ozajstnú a trvalú slávu.

Literatúra

OKÁL, Miloslav : Život a dielo Martina Rakovského : Matica slovenská, 1979, str. 245 — 248

Spracoval: Peter Krško

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.