E-mail (povinné):

Ján Botto:
Prvý sen

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Tomáš Sysel, Katarína Diková Strýčková, Viera Studeničová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 1138 čitateľov


 

Prvý sen

[1] [2]

Jak sladko, sladko spalo sa mi! Sen ten nejde mi z pamäti. Nebo zlatými plné vtáčkami, pažiť — samé rajské kvety. A tá vtač z neba sadá ko mne, so mnou jak s bratom sa baví, v uchu mi hudú piesne tajomné, v oku divy božej slávy. Ach, a tie kvety, sestry šumné, tak sa vám ku mne tuľkajú, očkom milostným hovoria ku mne, dychom dušu napájajú. A skiaď ten sen — tá zlatá chvíľa? skiaď tie slasti neprebrané? Oj, matko! Tvoja to vykúzlila modlitba a prežehnanie! Tys’ to nado mnou, stráž anjela nad dietkom svojim si stála, z Tvojho to oka vtač vyletela, kvety ruka Tvoja siala. A z toho sna život môj celý jak potok sa mi pramení — pod holubími on nebies kriely šumie po zemskej zeleni. I všetky túžby i nádeje, čos’ kreslí duša únosná, i pieseň v srdci mojom čo zneje: to tieň, ozvena toho sna. Len potom, mať, keď deň schýli sa, v sláve na dieťa si spomeň: nado mnou ešte raz pomodli sa a požehnaj — na večný sen — —[1] Poznámka Zlatého fondu: Báseň sa v Súbornom diele nachádza v časti Spevy 4.

[2] V Banskej Bystrici 1874. Prvé odtlačenie v Orle V, 1874, str. 203, 31. júla. V rukop. Sobr. spevov 1879 totožná s odtlačením v Spevoch 1880.
Ján Botto

— básnik, jeden z najvýznamnejších autorov romantických balád Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.