Zlatý fond > Diela > Lovec jaguárov


E-mail (povinné):

Stiahnite si Lovca jaguárov ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Peter Kompiš:
Lovec jaguárov

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Martina Jaroščáková, Zuzana Babjaková, Daniela Kubíková, Daniel Winter, Katarína Tínesová, Lenka Andrášová, Andrea Jánošíková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 76 čitateľov


 

Predmluva

Dr. Ferdinandovi Špíškovi v priateľskej oddanosti.

Vlani som bol na prázdninách v Mládzanoch, neveľkej pohorskej dedinke v …skej župe. Dedinka leží Pánu Bohu za chrbtom, pod borovou horou na kopci. Poniže dedinky, na krížnych cestách v poli stojí Umučenie. Bľachové telo Spasiteľa miestami hrdzavie, i starý vysoký, hrubý, na červeno natrený drevený kríž je už celý spráchnivelý. Tam som sa oboznámil s malým, nahrblým starcom, chalupníkom Račkom. Starík sa ma spytoval, odkiaľ som, ja sa ho zasa na historiu kríža. Tak sme prišli v rozhovore až do dediny. Keď som vkročil k staríkovi na pohár mlieka, padla mi do očí na stene visiaca fotografia osmahlého mladého, počerného chlapa s neobyčajne širokým slameným klobúkom na hlave, medzi ohromnými stromami neobyčajných listov. Vyšlo, že je to syn. Vysťahoval sa do Južnej Ameriky pred 29 rokmi. Rodičia nemajú už 22 rokov zvesti o tomto svojom najstaršom dieťati. Voľáko sa sťahuje s jedného miesta na druhé. Či by som im ho vraj nepomohol vypátrať? Starík mi nashľadával hŕby listov, karát, fotografií a máp. Že tam najdem i jeho adresy.

Dal som sa do čítania. Ba niektoré listy som si vzal so sebou do Prahy, aby som pátral po stratenom či zmiznutom. Listy ma dosť zaujaly. Vypisujem tu z nich aspoň niektoré, zaujímavejšie.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.