Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky vážne


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky vážne

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 39 čitateľov

Gogoľ N. V. — Burjan Ján: Hráči

Dramatický úryvok v 1 dejstve. Strán 62, cena Ks 4.20.

Javisko: izba v malomestskom hostinci.

Osoby: Ivanovič Icharev, Petrovič Švochnev, Ivanovič Utešiteľný, Krúgel, Alexandrovič Glov, Michajlovič, jeho syn, Stachič Zamuchryškin, Gavruška, Alexej.

Rekvizity: skrinka s hracími kartami, krčah s vodou, lavor a uterák, raňajky pre niekoľko osôb, syr, stôl, stoličky, fľaša s vínom, poháre, pištoľ.

Kroje: ruské meštianske.

Dej: Karbaník Icharev, ktorý pred nedávnom obohral falošnými kartami kupca o 80.000 rubľov, príde do malého mesta, kde hneď nájde spoločnosť falošných kartárov, ktorí vidiac jeho zručnosť, prijmú ho do svojej spoločnosti a robia si zálusk na peniaze akéhosi Glova, ktorý im hovorí, že založil majetok za 200.000 rubľov. Nechce však hrať, ale prosí, ich, aby dali pozor na jeho syna, ktorý má peniaze vyzdvihnúť. Skutočne príde k nemu i úradník v tejto veci. Mladý Glov hraje s nimi a prehraje všetkých 200.000 rubľov. Dá zmenku. Spoločníci Ichareva predstierajú, že musia ísť do druhého mesta, ale nemajú dosť peňazí, tak dajú Icharovi Glogovu zmenku a on im dá 80.000 rubľov. Len keď odídu, príde mladý Glov, a vysvetlí mu, akým šikovným spôsobom ho okradli, lebo nič nebolo pravda, všetko bolo vymyslené a predstierané. A tak majstra vo falošnej hre podviedli jeho kolegovia — hráči — keď ho nemohli obohrať o peniaze.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.