Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky vážne


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky vážne

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 35 čitateľov

Gregor Tajovský Jozef: Tma

Výjav z ľudu. Strán 23, cena Ks 3.90.

Javisko: chudobná izba u Vlčiaka.

Osoby: Jano Vlčiak, starý kopaničiar, Mara, jeho žena, Anča, suseda, Agnežka, Zuzka, Ďurko, nemluvňa, jej deti, starý kňaz.

Rekvizity: ohnisko, kozub, sud s kapustou, posteľ, belasé periny, stôl, dva stolčeky, lavica, 2-3 hrnce, misky, lampa, sväté obrázky, píla, pilka, halena, klobúk, plátno, obrúsky, handry.

Dej: Starý kopaničiar Vlčiak je na smrť chorý. Navštívi ho suseda Anča a prosí, aby odpustil jej mŕtvemu mužovi, že kde tu sobral mu trocha trávy alebo obilia, veď to robil len pre svoje 4 hladné deti. Vlčiak však nechce odpustiť, lebo vraj mu nebohý presadil na lúke cieľ. Ale darmo čaká smrť. Trápi sa, prenasleduje ho zlé svedomie, že sám smrť nebohého zapríčinil, lebo dal cieľ dolu hlavou a pripravil tak deti o živiteľa. Príde kňaz, ktorý mu vyvráti túto poveru, vysvetlí mu, že sused zomrel na koliku a pre uspokojenie svedomia doporučí mu, aby sa postaral o siroty. Tak sa aj stane. Starý Vlčiak polovicu majetku odkazuje vdove s deťmi a potom kľudne umiera.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.