Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky vážne


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky vážne

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 35 čitateľov

Gregor Tajovský Jozef: Hriech

Tri scény. Strán 32, cena Ks 3.90.

Javisko: sedliacka izba.

Osoby: Andrej Kvaško, gazda, Eva, jeho žena, Jano, sluha, Bora, jeho mať.

Rekvizity: pekáč, bič, kolíska, batoh, knižka, svätenička, fajka, hodv. ručník, tmavý ručník, kufor, 3 taniere, 3 poháriky, víno, lampa, malé dieťa.

Dej: Eva stojí smutno nad kolískou svojho dieťaťa. V hlave víria strašné myšlienky, veď dnes príde manžel z Ameriky a ani netuší, že má doma dieťa, ktoré je jej a sluhu Jána. Má veľký strach z mužovho príchodu, no strach je tým väčší, lebo Jano nemá odvahu gazdovi všetko vysvetliť, nemá ani odvahu sa o dieťa starať. Eva dá preto dieťa Jánovej matke, kým mužovi všetko opatrne vysvetlí. Andrej príde, každému niečo privezie na pamiatku, je rád, že je opäť u svojej ženy, veď ju má rád. Eva spovedá sa zo svojho hriechu. Čakala, že manžel bude zúriť, rada odnesie i rany, veď bol jej hriech veľký. No, Andrej akoby sa razom spamätal, skrotne, ale nemá toľko odvahy, ako žena, aby sa i on priznal ku svojmu hriechu, veď i on pred mnohými rokmi zhrešil, tak ako jeho žena a želie teraz, že na Evu ruku položil. Odpúšťa jej, ona kajúcne odchádza z izby, aby sa dobre vyspal, ona hriešnica nemôže s gazdom v jednej izbe spať. Gazda ju necháva odísť, ale svedomie ho predsa hryzie, veď i on nie je hoden, len byť jej sluhom.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.