Zlatý fond > Diela > Hry celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Silvia Harcsová, Daniel Winter, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Jana Kyseľová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 42 čitateľov


 

Bozdech Emanuel: Sveta pán v župane

Veselohra v 3 dejstvách. Strán 125, cena 8.— Kč.

Javisko: I. veľká sieň v Napoleonovom paláci, II. a III. ako I.

Osoby: Napoleon I., Ludvik, jeho brat, Eliza, Pavlína, jeho sestry, Felix, Camillo, jeho švagrovia, Jozefína, cisárovna, Hortenzia, jej dcéra, Flahault, cisárov pobočník, Duperron, klenotník, Loyal, redaktor, Marchand, komorník, Baptiste, sluha, drábi (2), pochopovia.

Kroje: historické z doby Napoleona.

Rekvizity: noviny, stoly, pohovky, kreslá, list, kniha, šperk, módne listy, spisy.

Dej: Švagrovia Napoleonovi uchádzajú sa o korunu holandskú; ich manželkám sa páči Napoleonov pobočník, gróf Flahault, pre ktorého dajú do zástavy i svoje skvosty, keď upadne do dlhov. Cisár daruje herečke Georgesovej nádherný diadém; len čo s ním Flahault odišiel, príde cisárovna Jozefína prosiť oň Napoleona. Keď obidve jeho sestry žiadajú holandský trón, Napoleon im utečie. Márne sa pokúša pre Jozefínu obstarať podobný diadém; pomôže si lžou, že bola čelenka už predtým predaná. Situáciu zachráni Flahault vyznaním, že herečku miluje a sám jej kúpil onen diadém. Napoleonove sestry dajú pobočníka pre dlhy uväzniť, ale Georgesová ho vyplatí peniazmi získanými za diadém, ktorý Napoleon kúpi cisárovne Jozefíne. Flahault je menovaný holandským vyslancom, aby bol na blízku sestrám Napoleonovým, až budú kráľovnami. Odmieta však toto miesto a vyznačenia a zasnubuje sa s herečkou, od ktorej cisár — ačkoľvek nerad musel ustúpiť. Redaktor „Monitéra“ Loyal oslavuje Napoleona ódami, ale len potajomky si môže vzdychnúť: „Čo by povedaly národy, keby raz videly „sveta pána“ v župane“.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.