E-mail (povinné):

Juraj Fándly:
Verše

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Slavomír Kancian, Andrea Jánošíková, Jaroslav Geňo, Michal Maga.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 67 čitateľov


 

— 2 —

Dobrá rada

Jako každá obuv na každú nohu netrefuje sa, tak každá rada, súd od každého nešikuje sa. Chosní dobrá rada nevedomému — vyjevená od múdrého; osoží dobrá skúsenosť poslušnému — vyložená od skúseného; Ver techda ne každému, len múdrému, len skusenému; čo sám dobre skusiš, to poraď blížnému neskusenému.

Rok pilného hospodára

Athenienskí[20] hospodári často sa pýtali, radi počúvali: čo nového? U nás je spočátku ledňa[21] to nového, čo bolo v prasiňci starého; totižto: zas nám nastal z božéj milosti jeden nový rok, zas priblížili sme sa k hrobu o jeden veliký ročitý krok. Včil jeden druhému ščaslivý nový hospodársky rok vinšujme, včil sa o polném, o domajšém, též o duchovném hospodárství preúčajme. Už od listopadu pre mrcha chvílu do pola vyjísť nemóžme, preto sa na horném, též na dolném konci večer na svetlo zložme. Keď ve dne z hór domov príndeme, keď si statek opatríme, pre ukrácení dlhéj noci večer sa k čítačovi zéndime. Pre hornokončanov bude učitel písma vedomý Jano Dudák a pre dolnokončanov hospodárskeho učená ríditel Ondrej Šulák. Títo budú vykládať hospodársku knižku pre nás aj pre našu čeládku, tak prekazíme záhalčivosť, hríšnú príležitosť aj hríšnu prádku. V zime nám poveďá, jako máme zjaru, v léte, v jaseň hospodáriť, vyložá též z prognostiky,[22] jako sa nám bude na poli, pri dome dariť, čo v každém mesíci máme pri lichve, ve ščepnici pozorovať, jako máme krídelný hyd, jako zahradu, včelínec opatrovať. Počujeme, čo budeme v sečni, únori, v brezni merkovať, k čemu sa máme v dubni, v máji, v červeni šikovať. Jestli nás naší leniví predkové v písme, v knihách vyučiť nedali, my posílajme našé dítky do školy, aby po nás lepšu památku mali. Jaké hospodárství oni sa preučá ve dne u rechtora ve škole, také si my predložíme u súseda večer, sedíce pri stole. Jestli starého, ale aj nového hospodárstva naučení príjmeme, pekný osoh, veliký úžitek úfať a skúsiť móžeme. Krem učená tehoto svetského a márného hospodárstva predkládajme si též najpotrebnejšé články našého náboženstva. Nech je hornokončanom katechizmusa učitel Juro Mučík a dolnokončanom bude ho vykládávať pobožný Kubo Uhlík. Takto sa móžú večer rozdeliť aj naše ženy na svojé prádky, nech ím jedna čítá o ženském, o svetském i duchovném hospodárství hádky. Buďme techda aj v zime ne leniví, ale pilní domajší hospodári, šanujme aj nočný čas jako inšé na poli bozké dary. Chodívajme techda večer pilno hospodárské naučení počúvať, móžeme si aj tam, jako inde na besede, fajky zapalovať. Dáme nekedy učitelovi flašu piva za jeho naučení, pripijeme jemu a on nám, to bude naše lúčení.

Prognostika

Medzi všetkýma je táto najlepšá prognostika, keď jeden hospodár druhému takto ríká: Už našé reži dva týdne kvitnú, o štyri týdne nám veselé žatvy svitnú. Po kvetu zrnko dva týdne róste, potom po zrostu dva týdne tvrdne. Zatál prénde deň Petra a Pavla svatého, potom sa chytí pilný žnec kosáka ostrého.

O úhoroch

[23]

Adam, prvný človek, bol sedlák, k polnéj práci stvorený, ze zemi mal počátek, z néj bral aj svojé vyživení. Až po zemských úrodách je človek ze zemi stvorený, aby on z ních mával svojé každodenné obživení. Tak včil obzvláštne sedlák je k polnéj práce narodený, aby s nú ze zemi bral dobrú úrodu, ne planiny. Aby z néj mohol každý rok hojnejšé úrody mávať, nech nedá svím rolám v úhori darebne odpočívať. Nepotrebujú úhory ročitého odpočinku, víc potrebujú s malú brázdu častokrátnú oračku, po každej orački se zeleznú bránu povláčení, aby ím slnko, déžď a povetrí dalo posilnení. Slnko, déžď a povetrí, častú oračku, rozdrobení — to potrebuje úhor, né pokoj (časom pohnojení). S premeneným semenom nech zoraný úhor poseje, uzná, že rolu aj každý rok posáť velký osoh je. Keď zveze úrodu z úhora, nech ho zore, povláči, lichvacím nebo inším hnojom nech hnojí, kedy stačí.[24] Nepovedaj, že bude na nem ozimina chybnejšá, malú chybu vynahradí z úhorov krma hojnejšá. S túto vychováš víc lichvy, máš víc dojiva, víc hnoja, vysoké jatelinské strniščá úhory též pohnojá. Chceš-li aj ty tento kunšt vedeť, úhorov osoh brávať, musíš toto naučení čítávať aj zachovávať, jako ho v planých chotároch zachovávali hospodári, kterých pilnú prácu boh požehnal úhornými dary.

Obetování Slovenského včelára

Včelárské naučení obetujem vám, hospodári, aby ste boli vaších včél opatrnejší včelári. Držte včely ne v stojákoch,[25] len v truhlíkoch magacinských,[26] nasledujte inších skusených včelárov cudzozemských. Spravte také truhlíky, jaké tu vypísané máte, velký z nich osoh proti nesnadným stojákom uznáte. Tu najdete tvár včelína, jeho místo vypísané, jako majú byť nové roje do truhlíkov púščané; kunštovný[27] roj spraviť, dva slabé snadno do kláta spojiť — tu je lachký spósob, též proti žihadlu sa ozbrojiť. Pochopíte, jako máte slabé včely posilnovať, jako možete snadno s velikým osohom podrezovať,[28] jako máte mad, vosk vytápať aj madovec[29] spravovať, jaké práce v každém mesíci pri včelách vykonávať. Naučíte sa, jako ích máte v jaseň, v zime chrániť, jako zjaru, v lete proti jejích neprátelom brániť, jaké kvetiny, jaké stromy máte pre včely množiť, jako posátý úhor može vám aj včelám osožiť. Dočítate sa, jako zjaru včely občerstviť máte, jako matki k zárodom, včelám k práce chuti dodáte. Keď všecko moje naučení budete zachovávať, víc včél, víc madu, též víc vosku aj vy možete mávať. Vykládám mnoho od mnohých včelárov neskuseného, čo vedomím pripomínám, v tom učím nevedomého. Kdo z vás ze skusenosti o včelách víc poradiť može, nech radí, poďekujem mu, že včelárom víc pomože. Keď skusíte, čo radím, buďte opatrní včelári, dajte bohu chválu, ďekujte jemu za jeho dary, jako dávní včelári ďekovali, chválu zdávali, keď (že včely majú částku mysli božskéj) ríkávali.

Epitaf

Postoj, kamkolvek pospícháš, človeče pocestný! Pohlédni, kdo je pod týmto címerom pochovaný? Sedlák, který pre všetkých ludí pracovával, který jednémukaždému stavu vyživení vyrábal; poneváč z jeho práce žil remeselník, voják aj mocnár, hoden je tehoto kameňa pilný domajší a poľný hospodár. Usnul v Kristu Pánovi náš pilný hospodár, pod tento kameň pochoval ho náš obecný hrobár. Rékni, čítaču, za jeho pilnu prácu zaslúžil tento kameň, nech odpočívá v Kristu Pánovi až naveky. Amen.



[20] Athenienskí — aténski, autorov obľúbený spôsob odvolávať sa na cudzie príklady, hoci má na mysli naše pomery

[21] spočátku ledňa atď. — januára; na pomenovanie mesiacov používa autor zaužívané knižné termíny

[22] prognostika — (z gr.) pranostika, vyhliadka počasia, predpoveď

[23] úhor — za dvojpoľného a trojpoľného hospodárenia vo feudalizme polovica alebo tretina striedavo neobsiateho poľa

[24] kedy stačí — v orig. „kedi stlačí“, ide asi o tlačovú chybu, môže byť i slačí (vyžaduje)

[25] stoják — (náreč.) stojatý úľ, klát, dlabák

[26] truhlík magacinský — (z nem.) úľ z dosák

[27] kunštovný roj — (z nem.) umelý roj

[28] podrezovať — (náreč.) vyberať med z kláta, úľa

[29] madovec — (náreč.) medovina ako alkoholický nápoj alebo ako sladidlo




Juraj Fándly

– jeden z najaktívnejších členov prvej generácie bernolákovského hnutia, zakladajúci a popredný funkcionár Slovenského učeného tovarišstva, autor početných osvetových a ľudovýchovných prác, popularizátor poľnohospodárskych poznatkov, zdravovedy, národných dejín, básnik a stúpenec osvietenského jozefinizmu. Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.