E-mail (povinné):

Kristína Royová:
Na rozhraní

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Katarína Tínesová, Jana Pálková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 52 čitateľov

Predmluva k prvému vydaniu

Roku 1915 daroval mi Pán druhý diel knihy „Za presvedčenie“. Napísala som ho, nemajúc ani tušenia, že prejde desať rokov, kým budem môcť vydať túto knihu. Ani som sa nenazdala, že šesť rokov z nich prežijeme v oslobodenej otčine a že to, po čom túžili osoby mnou opisované, stane sa skutkom.

Naša milovaná reč slovenská presťahovala sa zo stajní a kuchýň do salónov a úradov. Naše deti v slovenských už školách vyučované čo chvíľa ani už nespomenú, že nie dávno bývalo ináč a že Hlavné mesto Slovenska — znamená Bratislava — je ten nedávny Prešporok, mučiareň ducha, veď v nej máme už svojich profesorov a svoju univerzitu.

Keby tento druhý diel bol dnes písaný, znel by v mnohých bodoch docela ináč. No on skutočne bol písaný na rozhraní otrockého života a slobody.

Všeličo nie je tak i dnes, ako by malo byť. Istý dobrý Slovák mal pravdu, keď nám, oslavujúcim slobodu, povedal: „Nezabudnite, že vláda je síce zmenená, ale ľudia zostali tí istí.“ Nuž, áno! Kým nie je človek oslobodený spod jarma hriechu, politická sloboda nepomôže, aby za ním nerinčali reťaze. Ani tá najdemokratickejšia republika s tým najšľachetnejším mužom v čele nestíši zástony otrokov, úpejúcich pod vládou kniežaťa tejto zeme.

No tak, keď moja knižka je pokračovaním „Z Mezopotámie do Kanaánu“, hodí sa i do našej doby zrovna tak, ako do onej doby predošlej. Dnes, tak ako včera, tie duše, ktoré chcú raz s Kristom kraľovať, musia vyjsť „von za stany“, za Ním a s Ním niesť Jeho pohanenie.

Naša slovenská evanjelická cirkev potrebuje obnovu. Cítia to všetci jej prední mužovia a snažia sa dosiahnuť toho rozličným spôsobom.

Napísala som v krátkosti, ako si ja tú obnovu predstavujem. (Nie je to nič nového, čo opisujem. Podobnú obnovu prežila evanjelická cirkev vo francúzskom Švajčiarsku — a krásne v tom pokračuje.) Nečakám ani súhlas ani porozumenie, ale čakám rozmýšľanie veriacich študentov, nakoľko mali tí, ktorých opisujem, pravdu, a či bol Kristus Ježiš na ich strane. Každá obnova musí vychádzať zvnútra srdca. Len obnoveným ľuďom patrí slovo sv. apoštola: „V slobode, ktorou vás Kristus oslobodil, stojte a nezaplietajte sa v jarmo služobnosti.“ Len vnútorní, od hriechu oslobodení ľudia môžu tvoriť slobodných občanov v slobodnej vlasti.

Kniha je v prvom rade písaná mládeži, ktorá vekom a zmýšľaním stojí na rozhraní života. Ak len jednej duši poslúži, bolo ju hodno písať.

Kristína Royová

Stará Turá dňa 8. septembra 1924

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.