Zlatý fond > Diela > Rozpomienka na uzavretie Československej dohody


E-mail (povinné):

Ignác Gessay:
Rozpomienka na uzavretie Československej dohody

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 35 čitateľov

Vojenská akcia

Asi v lete 1917 zavítal do Spojených Štátov generál (vtedy ešte plukovník) Milan Rastislav Štefánik. On, vojak od hlavy do päty, vydal pre amerických Čechov a Slovákov heslo: „Organizujte vojsko, čím väčšie vojsko, čím uvedomelejšie vojsko, len vojsko nás spasí!“ Ale práve vojsko bola tá najťažšia vec. Kým Spojené Štáty nevstúpily do vojny, ostro trestaní boli všetci, ktorí narušili organizovaním vojska alebo inými podobnými podujatiami ich neutralitu; keď Spojené Štáty do války už vstúpily, ony si vyhradily každého občana pre svoju armádu a žiadon americký občan nesmel sa prihlásiť do armády inej.

Ale generál Štefánik svojím vlivom aspoň čiastočne premáhal ťažkosti. Armáda začala sa najprv organizovať na území Canady, teda na území Anglie, ktorá bola válčiacou stránkou. Neskoršie naši československí dobrovoľníci mohli sa už organizovať aj na území Spojených Štátov.

Nič tak nezobrazuje národnú vyspelosť amerických Čechov a Slovákov ako práve títo dobrovoľníci. Mnohí z nich boli ženatí, ale opustili manželky i dietky a pustili sa do veľkého neznáma. Mnohí z nich, ba všetci mali výnosné zamestnania, v ktorých zarábali pekné peniaze, ale zanechali tieto zamestnania a shromažďovali sa pod československý prápor, ktorý, mimochodom rečeno, dľa svojich myšlienok, americkí Česi a Slováci zhotovili si sami. A títo dobrovoľníci z tej najčistejšej lásky k národu, vedení citom československej vzájemnosti odchádzali temer deň po dni na polia, kde tak hojne kosila smrť. Na tých, ktorí zostali doma a na československé ženy a devy čakaly nové povinnosti. Mnohí z dobrovoľníkov, ktorí odišli na bojište, zanechali doma manželky, alebo iných, od nich závislých príbuzných, o ktorých sa treba bolo starať. Ale treba bolo starať sa aj o tých, ktorí boli na bojištiach. Československé ženy pracovaly dňom a nocou na sveatroch, pančuchách, bielizni atď., atď. a v stách a stách, ba v tisícoch bedien posielaly tieto veci s cigaretami, tabakom nielen americkým dobrovoľníkom do Francie, ale aj československým legionárom na bitevné polia na Sibír a do Talianska.

Áno, boly to skutočne veľké veci a nebyť úprimnej, bratskej dohody medzi americkými Čechmi a Slovákmi, veci tieto neboly by sa zdarily. Ale americkí Česi a Slováci plne uvedomili si napomenutie básnika:

„A preto svornosť, svornosť, svornosť! To závetný hlas otca k Vám: v nej sila, zdar a nerozbornosť a stezka k slávy výšinám. Nuž jeden cieľ a jedna snaha a plece k plecu v každý čas! — a prekvitať vlasť bude drahá a Hospod žehnať bude Vás.“ (Martin Braxatoris-Sládkovičov)




Ignác Gessay

— slovenský novinár v amerických krajanských novinách, spoluzakladateľ Slovenskej ligy v Amerike Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.