Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Viera Marková. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 35 | čitateľov |
Takto priblížil sa epochálny rok 1918. Na jar toho roku došla zpráva, že Tomáš G. Masaryk, vtedajší predseda Československej Národnej Rady, príde do Ameriky. Americkí Česi a Slováci s dychtivou radosťou čakali ho a ich výbor prišiel mu v ústrety do Vancouveru, kam s loďou dorazil. Do Chicaga zavítal v sprievode tohoto výboru dňa 5. mája.
Bol to veľký sviatok pre československých Amerikánov. Nie menej než 150.000 shromaždilo sa ich, aby ho privítali. Z príležitosti slávnostného prijatia bola užšia schôdza, na ktorej Masaryk prehovoril. Prehovoril česky i slovensky. Rozvinul svoj program pre budúcnosť, nakreslil budúce postavenie Čechov i Slovákov v Republike, ktorá musí byť demokratická. „Čech som hlavou, ale srdcom som Slovák,“ hovoril a uisťoval Slovákov o tom, že ich práva v Československom štáte budú úplné, že budú môcť rozhodovať o otázkach svojho blahobytu, že slovenčina bude úradnou rečou na Slovensku vo všetkých fázach života, slovom, nielen potvrdil Slovákov v ich nádejach, ale dal tam sľuby, ktoré temer prevyšovaly všetky ich očakávania.
Potom nasledovala triumfálna cesta po veľmestách Spojených Štátov a Masaryk všade prejavoval svoju úprimnú lásku k Čechom i Slovákom, ktorí vynaložili všetko, aby vodcovi revolúcie preukázali tiež lásku a oddanosť. Nesmiernym počtom svojich oddaných ctiteľov prijatý bol Masaryk nielen v Chicagu, ale i v New Yorku, Bostone, Washingtone, Clevelande, Pittsburghu atď.
V Pittsburghu jeho prijatie zaranžované bolo na deň 30. mája. Svätil sa práve americký sviatok takzvaný „deň ozdobovania hrobov“, v ktorý ozdobujú sa mohyly všetkých tých vojakov, ktorí padli za slobodu Spojených Štátov.
Na tento deň bola pozvaná do Pittsburghu schôdza výboru odbočky Československej Národnej Rady. Členovia dostavili sa v plnom počte. Bol utešený májový deň, panovala sviatočná nálada, ktorú usmievajúce sa slnko chcelo pozdvihnúť. Podobne radostne usmieval sa Tomáš G. Masaryk, keď dostavil sa na schôdzu ešte pred jej zahájením. Po zahájení schôdze bol milovaný vodca privítaný a nastala rozprava o uskutočnených dielach. Bola mu ukázaná Clevelandská Dohoda a požiadaný bol, aby vyslovil o nej svoj úsudok.
Tu vodca Masaryk, pretože predstavoval si ináč útvar nového štátu, než ako bol obsažený v Clevelandskej Dohode, vzal tužku a so slovami „urobíme to takto“ pevným písmom napísal novú dohodu, ktorá doslovne znie:
„Predstavitelia slovenských a českých organizácií v Spojených Štátoch, Slovenskej Ligy, Českého Národného Sdruženia a Sväzu Českých Katolíkov porokovali za prítomnosti predsedu Česko-Slovenskej Nár. Rady, prof. Masaryka, o československej otázke a o našich posavádnych programových prejavoch a usniesli sa nasledovne:
Schvaľujeme politický program, usilujúci sa o spojenie Čechov a Slovákov v samostatnom štáte z českých zemí a Slovenska.
Slovensko bude mať vlastnú administratívu, svoj snem a svoje súdy.
Slovenčina bude úradným jazykom v škole, v úrade a vo verejnom živote vôbec.
Česko-slovenský štát bude republikou, jeho Konštitúcia bude demokratická.
Organizácia spolupráce Čechov a Slovákov v Spojených Štátoch bude podľa potreby a meniacej sa situácie, pri spoločnom dorozumení prehĺbená a upravená.
Podrobné ustanovenia o zariadení česko-slovenského štátu ponechávajú sa osvobodeným Čechom a Slovákom a ich právoplatným predstaviteľom.“
Týmto Clevelandská Dohoda bola opravená vodcom revolúcie Masarykom a takto zkrsnul nový dokument, ktorého desaťročnú pamiatku dnes slávime.
— slovenský novinár v amerických krajanských novinách, spoluzakladateľ Slovenskej ligy v Amerike Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam