Zlatý fond > Diela > Úhrabky dejepisné a národopisné


E-mail (povinné):

Cyril Gallay:
Úhrabky dejepisné a národopisné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Erik Bartoš, Veronika Gubová , Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 4 čitateľov


 

Predslovo

Dejiny jednotlivých krajín sú ten predmet školský, na ktorý v nižších, už ľudových školách zvláštny ohľad berú, aby dietkam už v útlej mladosti zaštepili do sŕdc veľavýznamné, blahoúčinkujúce skutky jednotlivých vladárov a vynikajúcich mužov; dejiny sveta tvoria hlavný predmet tiež i vo vyšších triedach, učiac mládež o všetkých bývalých a jestvujúcich národoch zeme, o jejich mravoch a pokleskoch, o zveľadení sa týchto a zase o upadnutí týchže. Z dejín sveta a činov jednotlivých vynikajúcich osobností čerpali a čerpajú vysokopostavené osoby ako i smerodajné kruhy terajšie jejich počínanie a verejné účinkovanie.

Jako dobrá gazdina osieva múku pred upotrebením tejže, čistú a hladkú necháva prepádať cez sietivo, hrubú ale, ktorá ostala na sietive vyhadzuje: tak i tieto osobnosti a kruhy osievajú udalosti a činy bývalých vyvolencov sveta, pridŕžajúc sa tých hladkých — nasledovania hodných — zavrhujúc hrubých — škodlivými sa dokázaných — udalostí a činov.

Preto nebude od veci, keď našemu ct. čitateľstvu predstavíme jednotlivé prípady a udalosti, tiež i výpovede tých jednotlivcov, ktorí pred dávnym, blízkym a snáď i v terajšom čase spravovali a spravujú verejnú mienku, rídia smer postupu človečenstva.

Vďaka za srdečnosť pilněho sberateľa, ktorý nám tieto „Úhrabky deje- a národopisné“ cieľom zábavy a poučenia našeho ct. čitateľstva bezžistne a s ochotou prepustil, pevne veríme, že s uverejnením týchže dobrú vec konáme, našemu ct. čitateľstvu dľa možnosti a dľa síl našich sa zavďačíme, a vyslovujeme mu našu najsrdečnejšiu vďaku za laskavé prepustenie nám tejto sbierky.

V Senici, dňa 15. marca 1911

Redakcia Domáci Radca pre hospodárov
Cyril Gallay

— slovenský básnik, prekladateľ a pedagóg Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.