E-mail (povinné):

Koloman Banšell:
Okyptenec

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Katarína Mrázková, Roman Soóky.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 93 čitateľov


 

List

Hradec Králové bude v histórii Slovanstva austrijského veľkými červenými písmenami naznačený.

Prevrátený svet! Ten, čo od vekov pokojne žil a žije, spokojný s kútikom chalupy svojej, musí za neviem koho svoju krv vylievať.

Pán rozkazuje a koťužník[1] nech šteká. Ak sa dobre preukáže, dostane od pána iste odmenu — železný košík na pysk.

Utešené bohaté polia požehnaných Čiech zbité ostali podkovami nepriateľskej jazdy. Veľká časť austrijského Slovanstva alebo na poliach Hradca Králové padla, alebo vo vlnách Labe zahynula.

O dva mesiace po tejto bitke dostala Anka nasledujúci list:


Vratislav dňa 10. sept. 1866.
Drahá moja Anička!
Pozdravujem ťa nastotisíckrát. — Odpusť mi, že ti o lóse svojom len teraz píšem. Pre svoju chorobu som ti skorej písať nemohol. Teraz som vo Vratislavi v Pruskej krajine ako zajatec. V tej nešťastnej bitke pri Hradci Králové zostal som na bojišti poranený kartáčom do pravej nohy. Odviedli ma do Vratislavi; tu sa ale moja noha tak rozjatrila, že mi ju odrezať museli. Ináč začala sa mi už teraz, chvalabohu, natoľko strábiť, že o krátky čas budem už hoden pomocou barly aj chodiť. Vodí sa mi tu výborne, lepšie než v našom vlastnom vojsku. — Ale ani strata nešťastnej nohy nebolí ma tak, ako nemilá vzdialenosť od teba. V nebezpečenstvách a bôľoch života spomínal som si len na teba a spomínanie toto posilňovalo ma vždy k neuvereniu. Ach, Anička, teraz ja i to len cítim, ako ťa ja milujem. Keby nie teba, volil by som bol neraz dušu vydýchnuť. A ty sa mi ako mávaš? Či pomyslíš niekedy na toho Janka, za ktorým si pri rozlúčke takmer umierala od ľúbosti? Nepochybujem o tom. — Ako počuť, pustia náš všetkých zajatých onedlho na slobodu. Dočkaj len, ani nezvieš, iba keď ti zavítam s touto barlou v pitvoriku. I dovtedy spomínaj tak verne na mňa, ako spomínam ja na svoju vernú Aničku. Či si nezabudla na to, čo si mi sľubovala pri tej kaplnke? — S týmto, keď i teba i Jurka i všetkých známych nastotisíckrát pozdravujem, zostávam tvoj
verný Janko P.

List tento zaniesla Anka pánu učiteľovi, aby jej ho prečítal. Plakala, nebožiatko, až jej očká očerveneli od plaču. Konečne na potešovanie pána učiteľove uspokojila sa tou myšlienkou, že veď jej, chvalabohu, Janko pri živote zostal a že sa, bohdá, onedlho naspäť vráti.

Vernosť ženská veľmi podobnou pozdáva sa mi usmievavému slniečku. Pred západom s takým žiaľom bozkáva čierne vrcholce hôr západných, akoby sa od nich ani odobrať nevedelo; ale nasledujúceho rána takým ohňom ľúba končiare východných vrchov, akoby to bol bozk prvej ohnivej ľúbosti.



[1] koťužník — od koťuha — lapaj.




Koloman Banšell

— evanjelický kňaz, slovenský básnik, literárny teoretik, prozaik a novinár. Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.