Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Katarína Tínesová, Jana Jamrišková, Viera Marková. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 24 | čitateľov |
Upraveno s použitím stejnojmenného článku MDra Vavra Šrobára ze Slovenské čítanky.
Naše Slovensko je dosť bohate obdarené liečivými prameňami. Vyše polovice (20) všetkých miest lázenských nachodí sa v prekrásnych dolinách Veľkej a Malej Tatry. Veď naše Tatry svojou zvláštnou podobou, svojím voňavým vzduchom, svojmi jazerami, dolinami, bystrými potokami a čarokrásnym pohľadom na Liptov, Spiš i Halič sú z najkrajších pohorí sveta. Sám pobyt na Tatrách je liekom unavenému duchu človeka. Pobuďme deň-dva na voňavých stráňach našich Tatier, a človek stáva sa lepším, laskavejším, sviežejším a veselším.
I. Kúpele vo Spiši
Na území spišskej stolice je 18 lázenských miest. Z týchto najvýznamnejšie, najhľadanejšie sú:
1. Baldovce. Ležia asi na 3 kilometre od stanice Spišských Vlách (Szepes-Olaszi) asi vo výške 430 m nad morom. Majú mnoho liečivých prameňov, ich teplota je 9 — 10 °C. Sem chodia nemocní liečiť choroby žalúdka a čriev, obličiek (ledvin), katarrh pľúc, cukrovú nemoc, žlčové kamienky, zapálenie jatier a mechúra. Krem liečivej vody majú vodoliečebný ústav a vôbec všetky bežné liečebné zariadenia.
2. Čarnohurské kúpele. Od Novej Vsi (Igló) povozom za 2 hodiny. Lázne ležia v peknej dolinke a sú z najstarších na Slovensku. Lečia sa tu nemoce pľúc a zažívacích ústrojov, chronické ženské nemoce, nervozita a choroby obehu krvného. Opatrené sú všetkými diäteticko-fyzikálnými prostriedkami. Cena bytu a stravy veľmi mierna.
3. Vyšné Ružbachy (Felsö-Zúgó). Na blízku Podolinca. Výška nad hladinou mora 617 m. Majú pramene uhličité. Lázni sa užíva: u rheumatických a klbnych nemocí; u zánetov žláz, kožných a pľúcných chorob; konečné u zdurení jatier a slziny. Ceny bytu a stravy mierne.
4. Gánovce. Pri stanici Poprad-Veľká. Pramene majú 24 oC. Odporúčajú sa u nasledujúcich nemocí: u rheumatismu, zánetu klbov, ischiasu, katarrhu žalúdka a čriev, u chudokrevných, nervóznych, skrofulóznych a hlavne u detí s anglickou chorobou.
5. Novoveské kúpele (Iglófüred). Od Novej Vsi povozom asi za 1/2 hodiny. Výška nad morom 580 m. Ležia v krásnej lesnatej krajinke. V hore 3 km dlhá prechádzka Karola Sása. Zariadené sú elegantne. Majú: teplé, slané, slnečné, blatové a uhličité lázne. Odporúčajú sa u nemocí: neurasthenie; pľúcnych katarrhov; srdca a obehu krve; zažívacích ústrojov; u chudokrevných a hlavne po vysilujúcich operaciách a ťažkých horečnatých chorobách ako zotavujúce miesto. Byt a strava dobrá za ceny ľavné. Pred vojnou týždenná penzia (s bytom) bola za 35 K.
6. Lubické kúpele. Na 8 kilometrov od Kežmarku. Ležia vo vyške asi 700 m nad morom. Sú sírnaté lázne a čo do účinku vyrovnajú sa Trenčianskym Tepliciam alebo cášským (Aachen) lázňam. Užíva sa ich pri chronických zánetoch klbov, pri zlatej žile, skrofuloze a hlavne pri tvrdošijných nemociach kožných. Zaopatrenie je veľmi lacné.
7. Ľuboveň. Ležia u dráhy košicko-orlovskej (stanica Lubotyň). Pramene obsahujú hlavne kyselinu uhličitú a železo. Užíva sa ich u chudokrevných, u bledačky a u nemocných po ťažkých, vysilujúcich chorobách.
8. Lučivná. Ležia medzi Štrbským plesom a Popradom vo výške 770 m nad morom. Je prekrásne klimatické miesto.
9. Nižný Smokovec. Leží v krásnom horskom parku, vo výške 900 m nad morom neďaleko od železničnej stanice: Poprad-Veľká. Sú zariadené moderne, čisto a pohodlne. Budovy majú elektrické svetlo. Smokovských lázni užíva sa v tých chorobách, ako lázní Františkových v Čechách. Smokovec je hľadaným liečebným a výletným miestom. Teraz je tu štátne sanatorium dr. Šrobára pre deti tuberkulózne. Od Smokovca na všetky strany nachodí sa ešte 12 väčších — menších lázenských, klimatických a výletných miest. Všetky majú jednu spoločnú výhodu: ležia v prekrásnych údoliach Tatier, medzi horami a hodne vysoko nad hladinou morskou. Mená im Maďari novoutvorili, cudzé a často slovanskému uchu odporné. (Ótátrafüred, Ujtátrafüred, Thurzofüred, Iglófüred, Tátravirágvölgy, Matlárháza atd.).
10. Starý Smokovec. 1020 m nad morom. Sú najvačšie lázne tatranské, ležia u dráhy košicko-bohumínskej hodinu cesty od Popradu-Veľkej. Slúžia ako východisko turistom na Tatry. Svojim moderným zariadením staly sa obľúbeným miestom aristokracii.
11. Nový Smokovec. Žel. stanica: Poprad-Veľká. Vo výške 1005 m nad morom. Majú moderne zariadené sanatorium pre suchotinárov s 25 postelmi. Viacej nemocných neprijmú. Elektrické osvetlenie a pohodlné byty. V lete krásne výlety a prechádzky v ihličnatých horách.
12. Tatranská Lomnica, štátne kúpele, spojené elektrickou železnicou so Smokovcom, s Popradom a Štrbským plesom. 848 m nad morom. Hotely: Praha, Lomnica, Slovenský dom a Lomnička. 20 izieb od 7 K. Strava 40 — 45 K denne. Turistická a studentská nocleharňa. Cesta Slobody vedie na sever do Belanských kúpelov a cez Smokovec a Polanku na Štrbské pleso. Tatranská Lomnica má nádhernú polohu. Kol do kola širé lesy. V zime sáňkarská dráha 3 km dlhá.
II. Liptovské lázne
13. Štrbské pleso. Leží na úpätí Vysokej Tatry vo výške 1351 metrov nad morom. Železničná stanica: Štrba (Csorba). Je svetoznáme výletné a klimatické miesto. Čarovný výhľad na dolinu Váhu. Ročne navštivujú ho tisíce turistov z celého sveta. Krem výletníkov a turistov, ktorých vábi krásna poloha jazera, úľavu nájdu tuná hlavne nervózni a prepracovaní ľudia. Sú teraz majetkom československej republiky. Panorama Tatier od stanice Štrby alebo od Štrbského plesa, kam nás zavezie zubačka, je uchvacujúce práve tak pre výletnika, ktorý prvý raz ide na hory ako pre zkúseného turistu. Štrbské pleso má výmeru 20 ha a hĺbku 20 m. Kol jazera sú samé ihličnaté hory. Tlak vzduchu priemerne 737,8 mm, obsah ozonu 8,7 %. Priemerná teplota v máji 9, v júni 14, v júli 17, v auguste 16 a v septembri 10 °C. Bývania: v Grandhoteli, v dome Jiskrovom, vo vile Detvan atd., ktoré všetky sú štátne. Izby sú zariadené moderne s elektrickým svetlom. Denne 8 — 12 K za osobu. Prvotriedna strava denne 40 K za osobu. Zábavy: tenis, člnkovanie, kúpanie, čitárňa, kaviarna s cigáňskou hudbou atd., v zime saňkovanie a lyžarenie. Výlety na Tatry: k Popradskému plesu 2 hod., na Ostervu 2 h., k vodopádu Skoku 2 hod. Električka raz za deň ide do Smokovca a na Tatranskú Lomnicu. Odjazd v 5 hodín po obede.
14. Lúčky. Na dráhe košicko-bohumínskej. Stanica: Teplá. Vo výške 600 m nad morom. Teplota prameňa 26,2 — 27 °R. Obsahujú hlavne železo. Užíva sa ich s výsledkom u všetkých poruch obehu krvného; u chudokrevnosti; škrofulosy: v počiatočnom stadiume tuberkulosy a pri tvrdošijných výpotkoch pľúcnej blany. U ženských nemocí. — Blízko lázní je dedina: Lúčky, povestné bojkotom nenávideného odrodilca-kňaza. Lázenský lekár: Dr. J. Burjan, Slovák. Sezóna júl — august. Ceny mierne. Okolie vhodné k výletom na Malú Tatru a do Oravy na Choč. — Ceny bývania 3 — 6 K denne (167 izieb). Tenis, kolkáreň, hudba, tanečné zábavy. Penzia na celý deň 30 — 36 korún.
15. Železnô. Leží výše 1000 metrov nad morom. Železničná stanica: Ružomberok. Je prvotriedne klimatické miesto na Slovensku. Chyba je len, že majitelia sú chodobní a málo venujú na jeho povznesenie a zariadenie. Leží v prekrásnej kotlinke, odkiaľ možno robiť výlety na všetky štyri strany s prekrásnymi výhľadmi na dolinu Váhu. Býva stálym dostaveníčkom slov. národovcov. Kúpel je na predaj. S výsledkom sa lieča katarrhy priedušiek a pľúc, počiatočná tuberkulóza, nervové choroby a chudokrevnosť.
16. Korytnica. Stanica: Ružomberok a odtiaľ lokálkou za hodinu až do lázní. Leží v doline chránená so všetkých strán vysokými ihličnatými lesami. Je príjemné lázenské a klimatické miesto. Pramene obsahujú mnoho voľnej kyseliny uhličitej. Lieča sa s úspechom katarrhy žalúdka a čriev; ďalej katarrhy priedušiek a pľúc, nemoce nervové.
17. Lubochňa (Fenyöháza). Klimatické miesto v Dolňom Liptove pod úpätím „Fatry“. Nervózni a prepracovaní ľudia najdú znamenitého osvieženia. Je z najkrajších klimatických miest na Slovensku. Leží 450 m nad morom, v bočnej doline od Váhu, na brehoch Lubochnianky. Má stanicu hlavnej železničnej trati Bohumín-Košice. Je tu 5 hotelov so 138 izbami. Všetko majetok československej republiky. Izba denně 5 — 18 K podľa veľkosti a zariadenia. Denná penzia v štátnych hoteloch 35 K. Na bytoch pre štátnych úradníkov a učiteľov 50 % sleva. Krásne výlety sa dajú robiť do 22 km dlhej lubochnianskej doliny. V mieste tenis, tanec, kúpeľná hudba, polovníctvo a rybolov (povolenie od lesnej správy v Lubochni). Kúpeľný poplatok 20 K a hudobný 5 K (pre tých, ktorí sa zabavia dlhšie ako 6 dní). Hlavná liečba je vodoliečebný ústav, otvorený od 15. júna do 15. septembra. Roku 1919 letoval tu básnik Hviezdoslav.
III. Turčianské lázne
18. Štubňa. Na dráhe: Vrútky-Zvolen. Horúce pramene majú teplotu 32 °R. S dobrým úspechom lieči sa tu: rheumatismus svalov i kĺbov; chronické výpotky, nepohyblivosť svalov; nemoce kožné a nervové. Ležia 518 m nad morom. Majú 6 osobitne sriadených kúpeľní. Kúpeľný hotel má 102 izby za 3 — 7 K. Krásny park.
IV. Lázne v Orave
19. Polhora. V hornej Orave na 2 hodiny od stanice: Tvrdošín. Pramene obsahujú jodové soli. Úspešne sa lieča: skrofuloza, luetické nemoce, chronické výpotky dutiny pľúcnej a brušnej. Nádory jatier a slziny. Zdurené žlázy miazgové.
V. Lázne v Trenčianskej
20. Rajecké Teplice. Lokálkou za pol hodiny zo Žiliny. Výška nad morom 420 m. Teplota prameňov 33 °C, ktoré obsahujú železo a voľnú kyselinu uhličitú. Užíva sa ich: u ženských nemocí; u kožných nemocí; rheumatismu svalov a klbov a u nemocí výpotkových. Ďalej u nemocí nervových, u anglickej choroby, u katarrhov ľadvín, žalúdku a čriev. Izby pre osobu týždenne od 40 korún výše. Penziové stravovanie denne 35 korún. Kúpeľná taxa od 8 do 20 K.
21. Trenčianske Teplice. Na dráhe Žilina-Bratislava, asi za 15 minút elektrickou dráhou z Trenčanskej Teplej (Hölak). Sírnaté pramene vyvierajú 42 °C horúce zo zeme. Odporúčajú sa u týchto nemocí: u rheumatismu svalov a klbov, u porúch z porážky mozgov a míchy povstalých; u neuralgií, kožných nemocí a karióznych zánetov kostí. Kúpele sú otvorené cez celý rok. Svojou solídnosťou a liečivou silou majú dobru povesť v celej strednej Evrope.
VI. Lázne v Nitrianskej
22. Piešťany. Majú svetovú, dobrú povesť. Teplota zo zeme vyvierajúcich prameňov 60 °C, takže pred upotrebením treba ich ochladzovať. Účinok lázní v určitých nemociach je istý a bezpečný. Liečivá sila hlienu (blata) je všeobecne známa. Indikácie: U všetkých foriem rheumatismu a dny; u neuralgií, paralys a exsudatov. U luetických a kožných nemocí. Lázne sú celý rok otvorené. Kúpele navštívi ročne viac tisíc nemocných. Denná penzia a bývanie stojí v Thermia Palace od 52 K do 77 K, v hoteli Royal od 40 K do 52 K, inde od 30 K do 48 K. Kúpeľná taxa I. tr. 50 K, II. 30 K, III. 18 K. Cena kúpeľov od 1,20 K do 15 K.
23. Smrdáky blízko Senice. Sirnaté pramene; užívá sa ich v tých nemociach, ako kúpelí Trenčianskych Teplíc, alebo ako Piešťanských.
VII. Lázne v Šariši
24. Bardiovské kúpele. Ležia v kotline pod Beskydami. Užíva sa ich: u nemocí ženských, chudokrevnosti a blednačky, u chronických katarrhov hrtanu, pľúc, žalúdka a čriev. U nervových nemocí; u skrofulozy a anglickej choroby. Zariadenie moderné. Vojnou veľmi utrpely, lebo tu sa dva razy bojovalo medzi Rusmi a Rakušanmi. R. 1920 prvý raz po vojne sezóna otvorená.
VIII. Lázne vo Zvolenskej
25. Sliač u Zvolena. Ležia vo výške 1140 m nad morom v krásnom romantickom kraji. Teplé pramene obsahujú železo. Indikácia: ako u prameňov Lúčky v Liptove. Lázne sú velmi četne navštevované. Sú majetkom našej republiky.
26. Brusné. Na dráhe Baňská Bystrica-Brezová. Pramene obsahujú Glauberovu soľ. Nemoci, ktoré ľudia lieča v Karlových Varoch, mohli by liečiť aj tu. Indikácie: nemoci žalúdka, čriev, jatier a žlčového mechúra; nemoci mechúra a ľadvín. Jako klimatické miesto: u nervóznych a prepracovaných.
IX. Lázne v Tekovskej
27. Vyhne. Neďaleko Štiavnice. Výška nad morom 310 m. Teplé pramene obsahuju železo. Užíva sa ich u bledačky, chudokrevnosti, u ženských nemocí; po vysilujúcich, dlho trvajúcich a u nervových nemocí. Lázne bývajú hojne navštevované.
*
Slovenský kraj je bohate obdaný prírodou, liečivými vodami a krásnými krajmi. Lázenské miesta na Slovensku môžu úplne nahradiť cudzozemské kúpele. A predsa tisíc nemocných zo Slovenska i z celej republiky našej hľadá úľavy radšej v cudzine, menovite v lázenských miestach nemeckých. Tak sa náš národný kapitál odnáša k cudzincom, ktorí z nás bohatnú a sú nám nepriateľmi.
Slovensko oplýva prírodnými krásami a vzácnymi liečivými prameňami — bol by už čas, aby sa Česi i Slováci nie len honosili krásou svojej zeme, ale aby mali z nej aj zaslúžený úžitok.
— spisovateľ, priekopník slovanskej vzájomnosti, publicista a pedagóg, autor sprievodcov po Slovensku, učebníc slovenského jazyka a vlastivedných príručiek Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam