Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Eva Lužáková, Dušan Kroliak, Veronika Gubová, Tibor Várnagy, Henrieta Lorincová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 12 | čitateľov |
Československý národ nemá mnoho humoristických spisovateľov. Neprestajná borba, ktorú viedol so svojimi protivníkmi za dlhé storočia, nebola priaznivá spisbe humoristickej. No predsa aj u nás najdú sa spisovatelia, ktorí ponímali život z veselej stránky podľa českého porekadla: „Veselá mysl půl zdraví“ a ktorí svojimi veselými rozprávkami obodrovali i druhých.
František Rubeš bol jedným z takých, ktorý nevedel inakšie písať ako veselo. A. V. Šmilovský vo svojej črte „Ihla“ zachycuje život na malom meste českom, so svetobornými starosťmi a ťažkosťami priemerného remeselníka. Svätopluk Čech bol jedon z najchýrnejších českých spisovateľov. Okrem krásnych, národným oduševnením predchnutých básní písal i početné humoresky, z ktorých najviac vyniká „Výlet pána Broučka na mesiac a do 15. storočia“. Sbierku svoju zakľučujeme rozprávkou spisovateľa Joz. S. Machara, dnes generálneho inšpektora československého vojska, ktorý zo svojho života tu rozpráva, ako môhol dostať najvyššie vyznačenie rakúskej armády. Machar je jedným z tých, čo „bourali vesele to Rakousko spuchřelé“ a ktorým sa to tiež podarilo pohýbať piliermi habsburského cisárstva. Úfame sa, že ukážky tieto povzbudia našich čitateľov, aby začali čítať české knihy. (Šmilovského črtu „Ihla“ preložila spisovateľka Hana Gregorová.)
— spisovateľ, priekopník slovanskej vzájomnosti, publicista a pedagóg, autor sprievodcov po Slovensku, učebníc slovenského jazyka a vlastivedných príručiek Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam