Zlatý fond > Diela > Z českej spisby humoristickej


E-mail (povinné):

Stanislav Klíma:
Z českej spisby humoristickej

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Eva Lužáková, Dušan Kroliak, Veronika Gubová, Tibor Várnagy, Henrieta Lorincová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 9 čitateľov

Predmluva

Československý národ nemá mnoho humoristických spisovateľov. Neprestajná borba, ktorú viedol so svojimi protivníkmi za dlhé storočia, nebola priaznivá spisbe humoristickej. No predsa aj u nás najdú sa spisovatelia, ktorí ponímali život z veselej stránky podľa českého porekadla: „Veselá mysl půl zdraví“ a ktorí svojimi veselými rozprávkami obodrovali i druhých.

František Rubeš bol jedným z takých, ktorý nevedel inakšie písať ako veselo. A. V. Šmilovský vo svojej črte „Ihla“ zachycuje život na malom meste českom, so svetobornými starosťmi a ťažkosťami priemerného remeselníka. Svätopluk Čech bol jedon z najchýrnejších českých spisovateľov. Okrem krásnych, národným oduševnením predchnutých básní písal i početné humoresky, z ktorých najviac vyniká „Výlet pána Broučka na mesiac a do 15. storočia“. Sbierku svoju zakľučujeme rozprávkou spisovateľa Joz. S. Machara, dnes generálneho inšpektora československého vojska, ktorý zo svojho života tu rozpráva, ako môhol dostať najvyššie vyznačenie rakúskej armády. Machar je jedným z tých, čo „bourali vesele to Rakousko spuchřelé“ a ktorým sa to tiež podarilo pohýbať piliermi habsburského cisárstva. Úfame sa, že ukážky tieto povzbudia našich čitateľov, aby začali čítať české knihy. (Šmilovského črtu „Ihla“ preložila spisovateľka Hana Gregorová.)
Stanislav Klíma

— spisovateľ, priekopník slovanskej vzájomnosti, publicista a pedagóg, autor sprievodcov po Slovensku, učebníc slovenského jazyka a vlastivedných príručiek Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.