Zlatý fond > Diela > Píseň o Sigetskem zámku

Anonym Anonym:
Píseň o Sigetskem zámku

Dielo digitalizoval(i) Tomáš Ulej, Michal Garaj, Tomáš Sysel, Miriama Oravcová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 137 čitateľov

Píseň o zámku Sigetském - anonymná historická pieseň zo 16. storočia napísaná v slovakizovanej češtine o dobytí sigetskej pevnosti tureckými vojskami. Napísal ju pravdepodobne priamy účastník bojov. Je oslavou hrdinského odporu domácich obyvateľov a obrancov hradu proti štrnástim útokom Turkov, ktorým sa podarilo zvíťaziť iba vďaka zrade. V boji zahynuli aj obidve hlavné postavy - turecký sultán Soliman II. (1496 - 1566) i veliteľ domácich vojsk gróf Mikuláš Zrínsky (1508 - 1566).

Piesni je prisudzovaná vysoká umelecká úroveň. Okrem symboliky čísel, hyperbolizácií a rôznych štylistických prostriedkov príznačných pre ľudové balady je v nej výrazná idealizovaná typizácia postáv. Dominantným prvkom je protiklad dvoch strán, najvýraznejšie zobrazený na kontraste hlavných postavách Solimana a Zrínskeho. Vyznačuje sa výrazným zmyslom pre dramatickosť pri opisovaní deja. Vyskytuje sa v nej aj viacero epizodických postáv a vedľajších príbehov, napr. príbeh ženy, ktorá sa prezlečie do mužských šiat, bojuje s nepriateľom, prezradí sa a napokon zahynie.

Kompozícia piesne je trojčlenná. Prológom je opis zámku a Zrínskeho, jadro tvoria dramatické a stupňujúce sa boje domácich s Turkami, a v epilógu, ktorý je poznačený smútkom nad smrťou Zrínskeho, zaznieva rázne odsúdenie nepriateľa.

Pieseň tvorí sto päťveršových strof, v ktorých sa striedajú šesť a sedemslabičné verše.

Literatúra:

BRTÁŇ, Rudo: Historické spevy a piesne. Bratislava : Tatran, 1978, s. 7 - 63.

KÁKOŠOVÁ, Zuzana: Kapitoly zo slovenskej literatúry. Bratislava : Univerzita Komenského, 2005, s. 55 - 56.

MINÁRIK, Jozef: Renesančná a humanistická literatúra svetová, česká, slovenská. Bratislava : Slovenské pedagogické nakladateľstvo,1985, s. 142 - 144..

MIŠIANIK, Ján: Dejiny staršej slovenskej literatúry. Bratislava : SAV, 1958, s. 104 - 114.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.