Zlatý fond > Diela > Ukážky z korešpondencie


E-mail (povinné):

Gustáv Kazimír Zechenter-Laskomerský:
Ukážky z korešpondencie

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Ivana Gondorová, Daniel Winter, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Dušan Kroliak, Slavomír Kancian.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 55 čitateľov

List Dobšinskému

Braček drahý Paľko!

Vítam Tvoje predsavzatie,[1] lebo čokoľvek sa k dobrému nášho národa smerujúceho vyskytuje a svetlo uziera, mi bolo a vítané bude. Lenže pravda, musí byť aj cieľu primerané, t. j. quidquid agis prudenter agas[2] a pozri si na koniec.

Zíde sa nášmu národu dačo ľahké, aby sa navykol čítať; masa ľudu sa vždy nerada s vážnymi vecami, ktoré mu mozgy tlačia, a ľahko zunujú, zapodieva. Náš národ je dieťa ťarbavé, sprosté na tento čas, ale schopné, a deti — jestli si kedy bol pedagógom[3] — znáš, ludendo dicunt.[4] Tak sa môže zábavne pri- a vyučovať a vyknúť k čítaniu, potom sa už aj k vyššiemu vyviesť môže. Tedy myšlienku ľahký, zábavný, kus humoristicky sem tam s vážnejšími vecami prepletený časopis, je z môjho ohľadu vítaný — ale k tomu musí byť čím najlevnejší a tak tedy čím najprístupnejší, toto je conditio sine qua non.[5] Nehľaď na seba, ale na národ.

Otázka je, v akých lehotách vychodiť má — ja by nebol za tie dlhé termíny, napr. po mesiaci, lebo to naraz veľa dostanú čítať a druhý raz nič, radšej menej vydať a častejšie, ako veľa a zriedka.

Čo sa môjho spoluúčastenstva týka, nakoľko Ti budem môcť vyhovieť, vďačne pristúpim. Materiálu alebo materie — huoj — som mal síce všakovej natlačenej, ale to všetko šlo do Olympu, keď u mňa horelo, neušlo zaslúženému losu. Nakoľko mi čas dopustí — lebo dobre znáš, že vždy hoc dáky kopov lietať musím,[6] Ti ale len tu i tam dačo načarbem. Ale medzi riadnych dopisovateľov ma vonkoncom nerátaj.

Odpíš mi, ako veci ďalej stáť budú.

Poneváč zase hneď na Braväcô páliť musím, sa Ti na tento čas do Tvojej redaktorskej lásky odporúčam a ostávam

Tvoj

Gustek Centnerovie

V Brezne 19. dec. 1859

Moje staré pseudomeno „Laskomirsky“ (z Laskomiru pri B. Bystrici) v Slov. Nov. za časov Štúrových a z počiatku revolúcie by som rád pri mojich budúcich článočkoch podržal.[1] vítam Tvoje predsavzatie — totiž vydávať časopis. Dobšinský ho aj vydával pod menom Sokol, časopis pre krásne umenie a literatúru, v Banskej Štiavnici (dva ročníky, od mája 1860 do októbra 1861). Sľubné podujatie muselo prestať pre nepriaznivé politické pomery.

[2] (lat.) Čokoľvek robíš, múdro rob.

[3] jestli si kedy bol pedagógom — Dobšinský bol ním (a veľmi dobrým) už vyše roka v čase napísania tohto listu

[4] (lat.) Hrou sa učia.

[5] (lat.) Nevyhnutná podmienka.

[6] hoc dáky kopov lietať musím — Zechenter mal v Brezne veľmi veľký lekársky obvod. Zaujímavé a cenné podrobnosti má o tom vo vlastnom životopise.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.