E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hosanna!

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Katarína Tínesová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 35 čitateľov


 

Výstup 3.

Predošlé bez Leona.

RAMAJA (sadne si na zem k Lie a hladká i bozkáva jej pokryvadlo): Spajkaj, holubienka moja! Sen dodáva sily a sviežosti… Spajkaj tichúčko a sladko snívaj o Ňom!… (Pre seba.) Išiel k lekárovi a mudrcovi, aby mu ratovali sestru… Hm — tí ani jeden nie je vstave zázrak učiniť, čo im hneď aj celý majetok daruje. Jedine On (obráti oči k nebu, složí ruky), On to môže.

LIA (budí sa): Kto je tu?… To nie je teplý dych môjho brata. (Omakáva rukami.) Leone, kde si?

RAMAJA: Neboj sa, hrdlička moja zlatá, neboj sa! Ja som tu pri tebe, Ramaja, tvoja stará, verná slúžka, ktorá ťa pestovala, ktorá ťa má radšej, ako svoj život.

LIA (vzťahuje po Ramaji ruky): Ramaja drahá, poď sem!… Čosi ti poviem.

RAMAJA (priblíži sa na kolenách k Lii): Tu som, zlato moje, čo si žiadaš?

LIA (pritúli aa k Ramaji): Zdriemla som a mala som utešený sen… Snívalo sa mi, že som videla Ježiša. (Nadvihne hlavu k nebu a ruky sopne.) Ach, taký bol krásny a spanilý! Z jeho postavy šírilo sa kolom jasné svetlo, a pomysli si, ja slepá videla som v tom svetle všetko: ľudí, zvieratá, kvety, celý pekný svet. Ach, taká som bola v tom sne šťastná, ako ešte nikdy v živote.

RAMAJA: To je významný sen, ktorý znamená, že uvidíš skutočne Ježiša z Nazaretu a On ťa uzdraví.

LIA: Ach!… Ramaja, keď by tak bolo, ako hovoríš!

RAMAJA: Aj bude. Ja pôjdem medzi zástup, vyhľadám Ho, padnem na prach zeme pred neho a slzami prosby, že by ťa prišiel vyliečiť, smyjem prach s jeho svätých nôh a On je najvýš dobrý, plný lásky a milosrdenstva, On ma vyslyší a príde ťa uzdraviť.

LIA: Ako?… Ako príde, keď brat Leon nechce Ho do príbytku nášho pripustiť? A kam išiel Leon?

RAMAJA: Išiel ti ešte hľadať pomoc k najchýrnejsiemu lekárovi a k najmúdrejšiemu kňazovi, sľubuje im celý svoj majetok, ak ťa uzdravia.

LIA: To márna snaha!… Škoda každého kroku, škoda každého sľubu… Mňa uzdraví len ten, v ktorého božstvo verím, v jehož uzdravenie úfam, ktorého nadovšetko milujem… (Bôľne.) Ach — a toho Leon do domu nepripustí… Ja musím biedne zahynúť… musím zomrieť… (Plače.)

RAMAJA: Neplač, srdienko zlaté, neplač! Budú ťa zasa oči boleť a páliť. Ty vieš, aká to citlivá bolesť.

LIA: Už ma bolia, podaj mi môj obväzok!

RAMAJA (obviaže jej úzky, čierny obväzok na oči): Vidíš — vidíš, ty vieš dobre, že nesmieš plakať… Budeš mať teraz bôľne chvíle.

LIA: Neboj sa, Ramaja, cítim únavu i spánok… zaspím… (voždy slabším hlasom) a bude sa mi zasa… o Ňom… snívať…

RAMAJA: No, spi, len spi, holubienko biela, a snívaj o raji (sadne na zem k nohám Lie) a o tom, čo si žiadaš. (Zaspí. Malá prestávka.)
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.