Zlatý fond > Diela > Výlomky z Jánošíka

Janko Kráľ:
Výlomky z Jánošíka

Dielo digitalizoval(i) Tomáš Ulej, Michal Garaj, Robert Zvonár, Gabriela Matejová, Martin Droppa, Viera Studeničová, Peter Krško, Janka Kršková, Pavol Tóth, Renata Klímová, Michal Greguška, Martina Červenková, Andrea Minichová, Jozef Sedláček.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 175 čitateľov

Výlomky z Jánošíka– súhrnný názov troch kompozične a tematicky spätých textov Janka Kráľa z rokov 1843 – 1844, smerujúcich k žánru eposu, ktoré boli prvýkrát publikované vo výbere Stanislava Mečiara Něznáme básňev roku 1938.

Pod titulom Výlomky z Jánošíkasa skrýva romantická poviedka Janko; text zlomku označený v rukopise nadpisom Žobráka text neoznačeného zlomku s baladou Pán v tŕnípod názvom Zbojníkova balada.

Jankoje lyricko-epická štylizácia básnika, znudeného vyprázdneného intelektuála v obleku, ktorý uteká z mesta do hôr, aby v zbúrených prírodných živloch našiel pokoj pre svoju mučenú dušu. Pri divokej jazde, ktorá predstavuje u Kráľa taký častý motív závratného letu do neznáma šírej roviny, mu v snehu a víchrici zamrzne kočiš Janko. Tento okamih sa pre protagonistu stáva mementom, uvedomuje si svoje poblúdenie, zaplaví ho súcit a empatia a na protest proti súdobému meštiactvu sa rozhodne hľadať zmysel svojej cesty v kraji pod Tatrami.

Druhá časť je rozprávaním žobráka o jeho zbojníckych rokoch, o pomste proti vrchnosti, ktorá mu zničila otca, matku i sestru, o jeho uväznení a súdení, úteku do hôr, boji vo východoslovenskom sedliackom povstaní v roku 1831. Ešte pred smrťou túži odovzdať Jánošíkovo posolstvo mladšiemu pomstiteľovi nespravodlivosti.

Zbojníkova baladaobsahuje úryvok zo života zbojníka, jeho búrenie ľudu piesňami, jeho uväznenie, reč a baladu Pán v tŕní, ktorú predniesol ako svoju obhajobu, tiež jeho útek.

Výlomky z Jánošíkai napriek svojej fragmentárnosti predstavujú jedno z najpôsobivejších a ideovo najradikálnejších diel Janka Kráľa.

Literatúra

Janko Kráľ.Zborník statí. Zost. J. Sloboda, S. Šmatlák. Bratislava : Tatran, 1976.

VONGREJ, Pavol: Syn sveta. Bratislava : Tatran, 1989.

Autor: Ústav slovenskej literatúry SAV

Tento text možno použiť len na študijné účely. Viac informácii

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.