Zlatý fond > Diela > Sprievodca po Krásnej Hôrke


E-mail (povinné):

Stiahnite si Sprievodcu po Krásnej Hôrke ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Josef Polák:
Sprievodca po Krásnej Hôrke

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Monika Harabinová, Andrea Jánošíková, Michal Maga.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 65 čitateľov

V okolí

Podhradie, vzniklo v 14. stor., 1423 dostalo právo vybierať clo a Bebekovci mali tam 67 nevoľníckych popluží. Osud obce je ovšem úzko spojený s osudmi hradu. Od 1754 trhové právo; kat. kostol je z r. 1771. Pri hradskej k Turni (1 km) nákladné mauzoleum Dionýza a Františky Andrássyovcov. V tomže smeru (autobusom k dedine Dvorníky, pešky 5 hod.), najkrásnejší kaňon republiky, 400 m hlboká romantická dolina Zádielská, plná botanických i iných zvláštností (útuľňa Klubu čs. turistov s 40 posteľami a dobrou kuchyňou) a ďalej (autobusom, pešky 7 hod.) zrúcanina hradu Turňa. Odtiaľ vedie železnica na Košice, v Moldave odbočka do krásneho údolia Jasovského, s veľkolepým kláštorom premonštrátskym a rozľahlými, prístupnými kvápnikovými jaskyňami, v ktorých sa zachoval i nápis Jiskrových hejtmanov z 1452, vracajúcich sa tadiaľ z bitky u Lučenca.

Opačným smerom (5 km, autobus) leží Rožňava, pekné mestečko s pozdne gotickým kostolom i inými pamiatkami. Tam na gymnáziu študovali Samo Tomašík a Pavel Jozef Šafařík, rodák z neďalekého Kobeliarova v údolí Slanej, kde vedie krásna cesta k Dobšinej.

« predcházajúca kapitola    |    Josef Polák

— kultúrny a osvetový pracovník, riaditeľ Východoslovenského múzea, venoval sa dejinám umenia, pamiatkovej starostlivosti, bol propagátorom divadiel a knižníc Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.