sme.sk
 
Zlatý fond > Diela > Stručný opis Svätej zeme Palestíny


E-mail (povinné):

Anton Emanuel Timko:
Stručný opis Svätej zeme Palestíny

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 20 čitateľov

12. Jeruzalem

Jeruzalem, hlavné mesto celej Palestíny leží 12 hodín od mora a 8 hodín od Jordánu na mnohých vrškoch. Najvyšší vršok je Sion, na ktorom Dávid svoj palác vystavil, vrch Moria na ktorom jeruzalemský chrám stál, potom ale vršky: Bezeta a Akra. Na Sione bolo vyššie mesto a na Akre nižšie mesto, na Bezethe nové mesto. Každý z týchto oddielov mesta mal svoje ochranné zdy (múry), nové mesto ale ohhradilo sa len už po Kristu pánu.

Dnešný Jeruzalem je menší nežli bol starý, ačkolvek už i dediny v sebe zaujíma, ktoré von z mesta ležaly. Starodávna sláva jeho zmyzla. Raz tak nadherné a ľudnaté mesto, leží teraz tu smutné a pusté, medzi holými murámi, v neúrodnom kraji. Má úzke nečisté cesty, malé neuhliadné domy, a asi 23,000 obyvatelov. Najviacej sú Turci (mohamedáni), čisto židov vystupuje na 5,000, ostatní sú ale kresťani, rozličných vyznání, a síce: Katolíci, Káci (staroverci), Kopti atď. Katolíci bydlia okolo frančiškánskeho kláštora k sv. Spasitelovi, kde pútnici a cestujúci bez rozdielu náboženstva pohostinne prímaní bývajú. Aj Káci, Arméni atď. majú kláštore v meste.

V Jeruzaleme nenajde sa snad ani len stupaj zeme, ktorá by svätú rozpomienku v nás nevzbudila. Chrám svätého božieho hrobu je obširne budovisko obsahujúce v sebe vo viacej oddeleniach, mnoho, skrze utrpenie Spasitela posvátnych miest, ktoré buď skrze oltáre, buď inymi spôsobámi naznačené a medzi mnohé kresťanské vierovyznanie podelené sú. Vstúpiac do predsieni, vidno na pravo obmurované skaly, na krorých tri oltáre naznačujú to miesto, kde pán Ježiš na kríž pribitý bol, kde bol s krížom pozdvyžený a kde jeho bolestná matka stála. Rovno naproti vchodu vidno nádherne osvetlený kameň, na ktorom Spasiteľa mastmi mastili. V lavo príde sa do klenutia, kde leží kaplica Božieho hrobu, kto sem vstúpit do tejto svätiny chce, musí sa vyzuť. Najprv príde sa do dvorany anielov, a potom zohnute môže sa vstúpiť do výklenku hrobu samého. To miesto kde pán Ježiš ležal, zakryté je mramorom, ktorý slúží za oltár, keď sa tu omša slúžiť má. 50 pozlátených lampí osvetluje vždy toto tiché, tmavé a posvátne mesto, v ktorom vylievano býva mnoho kajúcich slz, a odriekavané bývajú modlitby, jakých na inom meste v tom svete viac neočuť. Východne od Svatého hrobu leží velký a bohate ozdobený chrám récky, a severne stojí v jednom výklenku oltár, kde sa pán Ježiš Marii Magdalene po svojom zmrtvych vzkriešeniu ukázal, a neďaleko tohoto leží chrám Katolícky. Na Východnej strane leží 28 stupnov pod zemou káplnka: Nalezenia sv. kríža. Katolíckemu kostolu susedný je kláštor, v ňom bývajú 12-ti frančiškáni, Boží hrob stražiaci. Aj récki, armenski a koptickí kňazi sú vždy v Božom hrobe prítomní. Predtým maly Turci klúče od Božieho hrobu, a otvárali ho pútnikom iba za peniaze.

Na vrchu Moria, kde predtým stál Jeruzalemský chrám, stojí teraz turecká motlitebnica (mošea).
Anton Emanuel Timko

— spisovateľ, národovec, autor poviedok s historickou tématikou a fantastických cestopisov Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator RP Online
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2013 Petit Press, a.s.